
Vojenský kaplán vedie modlitby amerických vojakov pred štartom z leteckej základne Charleston v nemeckom Ramsteine. Americké lietadlá pokračujú v zhadzovaní humanitárnych balíčkov na územie severného Afganistanu. Od začatia humanitárnej akcie ich zhodili už okolo pol milióna. FOTO - TASR/EPA
ani ich hostia neutrpeli americkými útokmi žiadne škody,“ oznámila AIP a s odvolaním sa na zdroje z Talibanu uviedla, že bin Ládin nebol zranený.
Lietadlá kvílili nad Kábulom celú noc na včera a zvuky silných explózií sa ozývali v prázdnych uliciach. Ľudia sa krčili v domoch. „Bola to strašná noc, lietadlá prilietajú a odlietajú, prilietajú a odlietajú. Zastavili sa počas modlitieb na úsvite a potom to neobnovili,“ povedal jeden svedok.
Americké sily, ktoré už pripustili, že neúmyselne zasiahli starobinec v Heráte, v utorok zrejme zbombardovali dedinu Čakor Kariz, asi 40 kilometrov juhovýchodne od Kandaháru, a zabili 52 ľudí. Oznámila to agentúra AIP sídliaca v Pakistane. Väčšina obetí boli kočovníci, citovala AIP nemenované zdroje. Správu nepotvrdil iný zdroj. Čo sa týka Herátu, Taliban odmieta, že išlo o starobinec. Trvá na tom, že Američania zasiahli nemocnicu a mešitu a zabili vyše 100 ľudí.
USA tiež uznali, že omylom zhodili dve bomby pri obytnej štvrti v Kábule. Predstaviteľ Pentagonu pritom označil incidenty za „zriedkavé chyby“. OSN potvrdila zásah mešity vo vojenskom priestore a dediny pri Heráte. V Kábule zasiahla bomba dom, v ktorom bol 22 pakistanských extrémistov. Washington odmieta tvrdenie Talibanu, že za osemnásť dní náletov zahynulo viac než 1000 ľudí, ako silne prehnané.
Nálety Američanov na front severne od Kábulu, ktoré majú podporiť postup opozičnej Severnej aliancie na afganské hlavné mesto, boli včera najsilnejšie od nedele, kedy sa začali. Opozičný veliteľ Abdul Mahfus, ktorý ich pozoroval zo strechy svojho frontového stanovišťa, povedal, že rakety dopadli blízko štyroch oporných bodov Talibanu, odkiaľ smerujú útoky na opozíciou ovládané strategické letisko v Bagrame.
Vodcovia Talibanu však udržujú bojového ducha - vyhlásili, že na obranu proti Američanom rozdali zbrane dedinčanom. Sú odhodlaní bojovať do posledného muža.
„Naším rozhodnutím je teraz vytvoriť ozbrojené skupiny v dedinách a všetkých provinciách Afganistanu, aby sme sa postavili proti USA a ich priateľom v možných operáciách kománd,“ povedal Reuters Television minister školstva Amir Chán Mutaki. Osemnásť dní vzdušných útokov vraj spôsobilo nejaké škody, ale Afganistan vzdoruje ďalej. Podľa Mutakiho slov sú bojovníci Talibanu zocelení bojom a majú veľké skúsenosti v pozemných vojnách v afganskom teréne. „Počty obetí (Američanov) budú vyššie než Rusov, pretože Američania sú ľudia komfortu a pohodlia viac než Rusi,“ povedal. V čase sovietskej invázie padlo v Afganistane 17-tisíc vojakov. „Je pravda, že ich technológia je vyspelejšia než naša, ale kým žije jediný afganský moslim, nevzdá sa Amerike,“ dodal Mutaki.
USA zatiaľ odmietli povedať, či bombardovanie zastavia počas moslimského pôstneho mesiaca ramadán. Britský premiér Tony Blair upozornil, že operácia bude pokračovať, kým nechytia bin Ládin. Letecké údery včera prekvapivo podporili líbyjský vodca Muammar Kaddáfí a Bahrajn. (reuters, čtk)