
Muhammad Atta. FOTO - TASR/AP
Študoval v Hamburgu, odskočil si do Madridu, v Prahe sa stretol s irackým špiónom a nakoniec pilotoval lietadlo, ktoré skončilo vo WTC. Muhammad Atta je najlepším dôkazom, že teroristi Usámu bin Ládina sa v Európe cítili dobre. V Európe pravdepodobne aj pripravili útok na Ameriku.
Útoky podľa všetkého vymyslel a viedol Atta, vzdelaný Arab zo Spojených arabských emirátov. Roky predtým sa pokojne pohyboval po Európe a pripravoval teroristický útok. Tajné služby ho nedokázali odhaliť - žil totiž dva životy. Jeden ako tichý a hanblivý študent technickej univerzity v Hamburgu, druhý ako budúci chladnokrvný masový vrah.
V Hamburgu sa ukryl medzi moslimskou komunitou. Práve odtiaľ podľa vyšetrovateľov FBI prišiel útok na Ameriku. Atta a jeho priatelia tvorili jadro skupiny teroristov - na zozname 19 únoscov sú ešte Marwan al-Šehhi a Ziád Džarráh. Obaja Attovi priatelia z Hamburgu.
Jeho dva životy sa stretli v jednom bode - - vo fanatickej viere a nenávisti proti kapitalizmu. Nik v Hamburgu však nemohol tušiť, že je iný ako tisícky jemu podobných nábožensky oddaných moslimov.
„Bol veľmi kritický ku kapitalizmu a západným vývojovým systémom,“ povedal denníku The Guardian jeho známy Mathias Frinken. „Kritizoval veľké budovy a hotely.“
„Modlil sa vo svojej kancelárii. Nikdy sme nikoho takého nezamestnávali,“ povedala o ňom kolegyňa Helga Rakeová. Pracovali spolu v konzultačnej architektonickej firme Plankontor, kde bol Atta zamestnaný popri škole.
V roku 1994 sa im zodpovedný študent začal meniť pred očami: nechal si narásť dlhú bradu a každú chvíľu niekam cestoval. V roku 1995 odišiel podľa vlastných slov na púť do Mekky. V roku 1997 opäť zmizol - odišiel z práce a v škole sa dlhý čas neukázal.
Práve počas jeho neprítomnosti extrémistická organizácia Džamah al-Islamija, údajne spojená s bin Ládinom, spáchala niekoľko teroristických atentátov na Blízkom východe. Pri prvom útoku nechali vybuchnúť autobus v Káhire, v ktorom zahynulo deväť Nemcov.
O pätnásť mesiacov sa Atta vrátil s vysvetlením, že bol preč pre rodinné dôvody. Bol však iný. „S tou hustou bradou vyzeral serióznejšie,“ spomínajú profesori. Odvtedy ho nikto nevidel usmiať sa, ešte viac sa uzavrel do seba. V júni 1999 dopísal záverečnú prácu. Ohúril profesora, ktorý mu dal najvyššiu známku a definitívne opustil školu. Jedenásty september sa blížil a Atta musel vybaviť ešte veľa vecí.
Dvakrát navštívil Prahu. Podľa agentúry Reuters sa tam stretol s irackým špiónom. To môže znamenať súvislosť Iraku s útokmi na USA. Britské médiá dokonca v minulých dňoch písali o tom, že Atta v Prahe od Iračana prebral balíčky antraxu.
České úrady zatiaľ potvrdzujú len to, že v Prahe bol. Prvý raz ostal len na letisku, pri druhej návšteve už vstúpil na územie republiky. „Ak tu bol i v iných prípadoch, nepoužil svoje meno,“ povedala podľa agentúry ČTK hovorkyňa českej polície Ivana Zelenáková. Denník Právo napísal, že Atta prenocoval v luxusnom hoteli Hilton.
V júli 1999 strávil Atta desať dní v Madride. FBI stále pátra po tom, čo tam robil a akú úlohu hrala jeho návšteva v prípravách na útok. Potom odišiel do Ameriky.
/p>