Podľa západoeurópskych médií Francúzsko slúžilo ako útočisko pre islamských teroristov. Miestna moslimská komunita je totiž najväčšia v Európe. A práve tam sa podľa médií po atentátoch na USA pripravoval podobný útok. Cieľom malo byť veľvyslanectvo USA v Paríži.
Rozbitá bunka, ktorá plánovala útok na americké veľvyslanectvo, podľa denníka Los Angeles Times zrejme prijímala rozkazy od Usámu bin Ládina. Táto parížska skupina mala pritom údajne kontakty aj na únoscov amerických lietadiel z 11. septembra. Plán zaútočiť na veľvyslanectvo im však nevyšiel. Francúzskej polícii sa v spolupráci so zahraničnými protiteroristickými jednotkami podarilo skupinu, pôsobiacu v štyroch krajinách, rozbiť.
Keďže v Európe žije mnoho moslimov, je nesmierne ťažké preniknúť medzi tých, ktorí islam chápu podľa bin Ládina. Ako príklad môže poslúžiť napríklad aj to, že v tzv. parížskej skupine sa nachádzal aj počítačový expert alebo bývalý futbalový hráč. Ďalší traja zadržaní neboli arabského pôvodu a na islam konvertovali z kresťanstva. Medzi nich napríklad patril Francúz, ktorý detstvo strávil v katolíckej škole v Alpách.
Táto skupina pravdepodobne pôsobila v Paríži, jej ideológovia boli v Londýne a „srdce“ mala v Afganistane. Nikto z jej členov nebol podľa vyšetrovateľov náboženským fanatikom. Každý z nich sa však venoval tajným aktivitám. Verbovali francúzskych moslimov, aby ich premenili na „spiacich teroristov“.
Samotný Usáma bin Ládin však nie je medzi francúzskymi moslimami populárny. Na frankofónnych moslimských internetových stránkach je označovaný za verejného nepriateľa číslo jedna. Francúzsko má o niečo viac ako 4 milióny moslimov, teda 7 percent celkového obyvateľstva. Je to dvakrát viac ako v Nemecku a desaťkrát viac ako v Španielsku.
Problémom francúzskych moslimov je ich život na perifériách veľkých miest a strach, že ich atentáty na USA hodia do jedného vreca s teroristami. (taa)