BRATISLAVA – Jednotka boja proti korupcii pri Úrade vlády rozoslala v utorok štátnym inštitúciám antikorupčný manuál. Vyzýva ním, aby sa všetci zapojili do boja proti akejkoľvek korupcii a dáva krátky návod, ako sa správať pri podozrení z korupcie: „Poslanci a starostovia sú zodpovední voličom – požadujte od nich vysvetlenie, ak sú podozriví z nečestných praktík.“
V prípade premiérovho poradcu a vysokého funkcionára SDKÚ v Košiciach Alojza Rajniča, ktorý je vo vedení firmy, čo pred časom získala štátnu zákazku na stavbu známeho Mosta Márie-Valérie však koordinátor jednotky boja proti korupcii hovorí: „Spomínaný pán nie je zamestnanec štátnej správy. Z principiálnych dôvodov by sa mal však každý rozhodnúť, či chce byť podnikateľom, alebo pracovníkom štátnej správy tak, aby nemohla vzniknúť najmenšia pochybnosť o korektnosti výberového procesu.“ Aj keď pripúšťa, že v prípade Rajniča oprávnene môže vzniknúť podozrenie.
Ivantyšyn však verí, že výberová komisia dôkladne vyberala najlepšiu ponuku. Okrem toho Rajnič ako poradca premiéra nemá rozhodovaciu právomoc a nemôže formálne zasahovať do výberu.
S odstupom reagujú aj Rajničovi stranícki kolegovia, vicepremiér Ivan Mikloš a generálny sekretár SDKÚ Ivan Šimko. Ten povedal, že sa nevie k celej záležitosti vyjadriť, lebo nevie, o čo ide.
Šimko: „Náš právny poriadok nedáva generálnemu sekretárovi a ani žiadnemu straníckemu orgánu možnosť preverovať všetkých členov strany. To je možné len na základe zákona o konflikte záujmov ústavných činiteľov a štátnych funkcionárov. Vo všeobecnosti je záujmom politickej strany, aby sa jej členovia správali eticky. Ak sa dozvieme o neetickom konaní, je potrebné sa tým zaoberať. Zatiaľ však túto informáciu počujem prvýkrát.“
Šimko dodal, že podľa neho Rajnič prinajmenšom rok už nie je poradcom premiéra. Na poznámku, že ešte včera bol na internetovej stráne Úradu vlády Rajnič označený ako poradca predsedu vlády, Šimko odpovedal: „Zrejme ju neaktualizujú.“
Podobne reagoval aj Rajničov stranícky kolega Ivan Mikloš: „Ani neviem, či je pán Rajnič poradcom premiéra, čiže sa nebudem k tomu vyjadrovať.“
Alojz Rajnič politický klientelizmus odmieta. Na otázku, či neuvažuje o odchode z funkcie poradcu Mikuláša Dzurindu, odvetil: „Pokiaľ by som bol zvolený za župana, odstúpim z predstavenstva firmy.“
Podotkol, že nikdy nepôsobil tak, aby získaval štátne zákazky preto, že je poradcom. „Išli sme cestou najnižšej ceny. Ideme teda na doraz buď s nulou, alebo s minimálnym ziskom, a takto sa nám darí získať niektoré zákazky,“ dodal Rajnič.
Emília Sičáková z Transparency International Slovensko na otázku, či by sa ako poradkyňa premiéra uchádzala o štátnu zákazku, odvetila - nie. „Poradca sa musí rozhodnúť, či chce pôsobiť vo verejnej moci. Pravdou však je, že hoci skutočné rozhodnutie neprijíma, jeho rady môžu byť ovplyvnené súkromným záujmom.“
Podľa Sičákovej o zákazke rozhoduje komisia, ktorej členovia deklarujú svoju nezaujatosť. Na Slovensku však neexistuje vymáhanie takejto deklarácie. Sičáková: „V pripravovanej novele zákona o verejnom obstarávaní sa hovorí o možnosti podať námietku aj z dôvodu zaujatosti člena komisie. Sklamalo ma, že práve k tomuto bodu novely dal Úrad pre verejné obstarávanie negatívne stanovisko. Ak by sa toto ustanovenie v parlamente presadilo, úrad by mal povinnosť prešetriť námietku o zaujatosti člena výberovej komisie.“
V čase výberového konania na výstavbu mosta bol Rajnič predsedom predstavenstva Inžinierskych stavieb Košice, ktoré sa podieľajú aj na štátom platenej výstavbe diaľnic.
Most Márie-Valérie postavilo konzorcium Ganz IS, v ktorej boli dve maďarské firmy a košická stavebná firma. Ešte minulý týždeň generálny riaditeľ sekcie cestnej infraštruktúry na ministerstve dopravy Peter Barek povedal, že konzorcium Ganz IS predložilo o 400-tisíc eur lacnejšiu ponuku ako bola ponuka na druhom mieste. Dodal, že keby bola vo výberovom konaní nejaká zádrapka, určite by Úrad pre verejné obstarávanie dostal sťažnosť od ostatných záujemcov.
Európska únia poskytla Slovensku aj Maďarsku na rekonštrukciu mosta po päť miliónov eur.