
Podpredseda NR SR Pavol Hrušovský (druhý zľava) debatuje s poslancami za KDH Františkom Mikloškom (uprostred), Júliusom Brockom (druhý sprava v pozadí), Petrom Muránskym (druhý sprava v popredí), Rudolfom Bauerom z SDK (vpravo) a nezávislým poslancom Jánom Langošom (vľavo).
FOTO TASR – VLADIMÍR BENKO
BRATISLAVA – Celé popoludnie včera parlament diskutoval o budúcnosti jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.
Vláda prijala v roku 1999 uznesenie, ktorým sa zaviazala odstaviť dva bloky bohunickej elektrárne v rokoch 2006 a 2008. Toto stanovisko spostredkovala Európskej komisii a na základe toho sa so Slovenskom začali predvstupové rokovania.
Poslanci včera na podnet Roberta Fica odhlasovali rozpravu o Zmluve medzi Slovenskom a Európskou bankou pre obnovu a rozvoj (EBRD) o poskytnutí peňazí na odstavenie týchto dvoch blokov. Slovensko má touto zmluvou možnosť od EBRD získať 6,5 miliardy korún.
Vládny postoj prezentoval premiér Mikuláš Dzurinda, minister hospodárstva Harach a podpredseda vlády Fogaš. Poslacom pripomínali, že Slovensko sa zaviazalo na medzinárodných fórach odstaviť V 1. „Dnes sa snažíme zabezpečiť peniaze na to, čo raz musí prísť,“ povedal Harach.
Opozícia obviňovala vládu, že rozhodnutie o odstavení Bohuníc je neekonomické, lebo elektráreň je dnes bezpečná. Pripomínali, že na jej rekonštrukciu a modernizáciu investovalo takmer desať miliárd korún.
„Dobrý gazda nevypriaha koňa, ktorý ešte dobre ťahá, a nenechá ho v stajni stáť,“ pomohol si prirovnaním poslanec HZDS Roman Hofbauer. Poslanec Ján Benčat navrhol posunúť odstavenie elektrárne na roky 2010 až 2012.
Proti podpisu zmluvy o odstavení blokov už v rokoch 2006 a 2008 vystúpili aj poslanci SDĽ Peter Bohunický a Ľubomír Dzurák.
Predstavitelia vlády sa snažili presvedčiť poslancov, že zmluva Slovensku nič nediktuje. „Zmluva nič nehovorí o podmienkach odstavenia, len o tom, či a kedy a akou formou budú poskytnuté prostriedky na to, na čo sme sa zaviazali.“
Poslanci KDH ktorí pred časom kritizovali anglické znenie zmluvy, ktorá vraj hovorí o „likvidácii“ elektrárne a nielen o odstavení, svoje pripomienky stiahli. „Dostali sme prísľub premiéra Dzurindu, že slová, ktoré mohli vyvolať taký dojem, v dohode nie sú,“ povedal v mene klubu KDH poslanec Július Brocka.
Minister zahraničných vecí Eduard Kukan označil znovuotvorenie diskusie o téme odstavenia Bohuníc za veľmi zlý signál pre Európu.
„Všetci vychádzali z toho, že toto sú dohodnuté, záväzné termíny. Fakt, že táto diskusia sa koná, je veľmi zlý signál do zahraničia. Slovensko bude dôveryhodné vtedy, keď si bude stáť za svojimi záväzkami, ktoré prijalo. Takéto spochybňovanie toho, čo sa už dohodlo, spochybňuje dôveryhodnosť Slovenska ako seriózneho partnera,“ povedal pre SME Eduard Kukan.
Rozprava o zmluve bude pokračovať aj dnes. (mar)