
ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA – V pripravovanej privatizácii energetiky nechcú stať bokom ani samosprávy. Zástupcovia vyše 110 obcí z okolia jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach tlmočili vláde svoje požiadavky na bezodplatné prevody akcií energetických podnikov.
Starostovia žiadajú, aby vláda vytvorila novú spoločnosť na prevádzku a vyraďovanie dvoch blokov bohunickej atomky. Balík 49 percent akcií tejto spoločnosti by sa potom mal bezodplatne previesť do vlastníctva obcí.
Staorostovia žiadajú aj 49 percent akcií rozvodných energetických podnikov, ktoré energiu distribuujú.
V prípade Slovenského plynárenského priemyslu sú požiadavky nižšie – na bezodplatný prevod 15 percent akcií. Má to byť kompenzácia obcí za zaťaženie prechádzajúcimi tranzitnými potrubiami a inými rozvodmi. Svoje nároky obce odôvodňujú aj zlými skúsenosťami z prístupu predošlých vlád k riešeniu problémov energetiky, zvlášť jadrovej. Žiadna vláda nedáva podľa starostov záruky na spoľahlivé riešenie likvidácie jadrových zariadení ani jeho ekonomické pokrytie.
„Bezodplatné prevody akcií neprichádzajú do úvahy, nepočítala s nimi ani vládou schválená koncepcia privatizácie energetiky,“ reagoval pre SME hovorca ministerstva hospodárstva Peter Benčurik. Obce majú podľa neho rovnaké šance ako každý iný právny subjekt zúčastniť sa na pripravovaných tendroch. Ich pozíciu zároveň oslabuje nízka kapitálova sila. „Samozrejme, nemôže byť nikto z privatizácie vylúčený, cieľom je ale získať kapitálovo silného partnera, ktorý zabezpečí reštrukturalizáciu úverového zaťaženia elektroenergetiky a prinesie kvalitné know-how aj pre plynárenský priemysel.“
Podľa Benčurika tiež nie je namieste námietka obcí, že vláda nedokáže zabezpečiť spoľahlivú likvidáciu jadrových zdrojov. „Vláda sa viackrát zaoberala dôvernými koncepciami nakladania s vyhoreným jadrovým palivom. Dosiahla sa aj rámcová dohoda s Európskou bankou pre obnovu a rozvoj o vytvorení medzinárodného fondu na likvidáciu jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. V rámci nej získa Slovensko 6,5 miliardy EUR,“ dokončil Benčurik.
Ako včera uviedol premiér Mikuláš Dzurinda, je pravdepodobné, že pri schvaľovaní rozpočtu EÚ na roky 2007 až 2013 by mohla únia poskytnúť SR za predčasné odstavenie JE Bohunice ďalšie finančné kompenzácie.
(tom, TASR)