Vláda chce podať na Holuba trestné oznámenie a jednotliví ministri žaloby pre porušenie práva na ochranu osobnosti. Svoje dobré meno si každý zo sedemnásť členov vlády ČSSD predbežne cení na desať miliónov korún.
Holub tvrdí, že vládu neobvinil z korupcie, ale poukazoval na to, že ministri umožňujú existenciu korupčného prostredia. „Reakcia vlády poukazuje na to, že som im asi šliapol na otlak,“ povedal šéfredaktor.
Bezprecedentný krok českej vlády nasledoval po sérii článkov v Respekte, ktoré kritizovali neprehľadné zadávanie verejných zákaziek (výstavba diaľnice do Ostravy), konflikt záujmov ministra poľnohospodárstva Jana Fencla alebo podozrivé obchody so štátnym majetkom na českej ambasáde v Moskve.
V pondelok vyšiel Holubov komentár o korupcii. Odsek, pre ktorý vláda podáva žalobu, znie: „Aj v Česku sa verejný záujem postavil proti korupcii a pred troma rokmi vyniesol na premiérske kreslo Miloša Zemana. Jeho vláda však boj s korupciou prehrala, ako svedčia údaje Transparency International aj korupčné správanie ministrov - najmladším Březinom počnúc a najstarším Grégrom končiac. Nesnažila sa ani priehľadne zadávať verejné zákazky, ani obmedziť zbytočnú byrokraciu.“
Trestné oznámenie za celú vládu má podať minister a vedúci Úradu vlády Karel Březina. „Členovia vlády okrem toho samostatne podajú oznámenie, kde sa budú domáhať príslušnej finančnej náhrady, aby Respekt konečne zanikol,“ povedal Zeman. Premiér v roku 1998 o Respekte uviedol, že je to novinárska žumpa.
„Ak ministri dokážu, že za posledné tri roky skutočne spravili v boji proti korupcii pokrok, rád sa im ospravedlním. Ale zatiaľ také výsledky, bohužiaľ, nevidím,“ uviedol Holub.
Holub priznal, že pokiaľ by súd vláde skutočne priklepol odškodné 170 miliónov korún, musel by týždenník Respekt skončiť. „A stačila by, samozrejme, aj oveľa nižšia suma, uviedol. Podobná žaloba zatiaľ v histórii Českej republiky nemá obdobu. Podobný prípad zaznamenalo len Slovensko, kde vláda Vladimíra Mečiara zažalovala denník SME o 5 miliónov slovenských korún.
Týždenník Respekt vznikol v roku 1990 z vtedajšieho Informačného servisu, od roku 1996 ho vydáva spoločnosť R-Presse, v ktorej má majoritný podiel Karel Schwarzenberg, bývalý kancelár prezidenta Václava Havla. Respekt je známy razantným a kritickým štýlom.
(čtk, zah)