
Potopenie lode s utečencami pri Indonézií prežila asi desatina pasažierov. FOTO - TASR/AP
Drevené plavidlo vyrazilo vo štvrtok z prístavu Lampung na Sumatre do Austrálie, v piatok sa za niekoľko minút potopilo a ponechalo tak svojmu osudu stovky mužov, žien a detí pochádzajúcich hlavne z Iraku a Afganistanu. „Štrnásť ľudí sa snažilo držať jediného kusa dreva,“ rozpráva Músá. Všetci našli smrť v rozbúrenom mori. „Hltal som vodu, benzín, strávil som 20 hodín vo vode. Nemali sme nádej prežiť. Modlil som sa k Bohu,“ hovorí Músá. Iba 44 osôb zachránili v sobotu dva rybárske člny.
Štyridsaťšesťročný Afganec Bahrám z Džalalabádu videl na vlastné oči, ako miznú pod hladinou jeho traja bratanci a štyria bratia. On ako jediný zo všetkých Afgancov na palube prežil. „Keď začala loď naberať vodu, používali sme pumpu. Tá sa však pokazila. Snažili sme sa ju opraviť. Voda ale vnikala do lode ďalej. Potom sa zastavil motor,“ rozpráva. „Plavidlo sa začalo nakláňať na ľavú stranu. Všetci preto prebehli napravo. V tej chvíli sa loď rozlomila a potopila.
Plavidlo bolo stavané pre 150 osôb, prevádzači však inkasovali peniaze za 400 pasažierov. „Nemohli sme cúvnuť, pretože keby sme sa chceli vrátiť, pašeráci by nám nevrátili peniaze. A my sme už viac peňazí nemali,“ dodáva Músá.
Kapitán vraj pocházal z Indonézie, ale v posádke abol aj Iránčan. „Hovorila som všetkým, že je tá loď z dreva,“ sťažuje sa Hasanová, ktorá nebezpečenstvo tušila. „Odpovedali mi: Mlč, chceme sa dostať do Austrálie. Chceli sa dostať na Vianočný ostrov, častý cieľ ázijských utečencov. Austrália odmietne väčšinu žiadateľov pustiť na svoju pevninu, a tak sú odkázaní na tichomorské ostrovy. Tento víkend dorazilo do blízkosti Vianočného ostrova 220 utečencov - hlavne Afgancov.
Imigrantov, ktorí prežili stroskotanie, v pondelok a dnes ošetrili v nemocnici v jávskom prístave Bogor. Podľa austrálskeho ministra pre prisťahovalectvo Philipa Ruddocka potopenie plavidla prežilo 120 utečencov, väčšina z nich však zahynula v priebehu 20 hodín.
Šéf Medzinárodnej organizácie pre migráciu v Indonézii Richard Danziger pre Reuters povedal, že niektorí zo zachránených majú zlomené kosti a hlboké rany od koralov. „Horšia je však duševná trauma,“ konštatoval.
Pasažieri zaplatili od 800 do 1900 US dolárov na hlavu za lôžko na nebezpečnej plavbe na odľahlý Vianočný ostrov patriaci Austrálii.
(čtk, reuters)