Británie bolo až na dve strely s plochou dráhou letu doteraz len logistické.
Spojené štáty však požiadali Britániu a ďalších spojencov o poskytnutie elitných jednotiek. Očakáva sa, že Británia zapojí dve jednotky SAS po 60 mužoch, ktoré prešli výcvikom na boj s povstalcami.
„Špeciálne jednotky sú v tejto časti kampane najdôležitejšie a efektivita britských je priam povestná,“ hovorí Ian Kemp z vojenského týždenníka Jane‘s Defence Weekly.
Ďalej sa do Afganistanu chystajú výsadkári z čaty Pathfinder, ktorí majú za sebou aj spoločné cvičenia s americkými vojakmi. Plnú poľnú majú zbalenú aj Gurkhovia - nepálski vojaci slúžiaci v britskej armáde a tristo členov námornej brigády. Práve výsadkári alebo námorná pechota by mali zaisťovať akcie SAS.
Vojaci z námornej pechoty sú teraz v Ománe, ktorý je od Afganistanu vzdialený tisíc kilometrov. Británia tam má v tejto chvíli na najväčšom vojenskom cvičení za posledné desaťročia 23-tisíc mužov.
Minister obrany Geoff Hoon v pondelok oznámil, že britské jednotky sú pripravené ísť do akcie v Afganistane vo veľmi krátkom čase. Podľa denníka The Guardian zdroje z ministerstva obrany však neočakávajú nasadenie ešte v tomto mesiaci.
Je pravdepodobné, že na niektorých utajených operáciách v Afganistane sa už príslušníci SAS podieľali.
Padlo už aj rozhodnutie, že Británia nezverejní po prípadnej akcii v Afganistane žiaden videozáznam, ako to spravili Američania. Činnosť SAS je už tradične obostretá tajomstvom.
(mch, reuters)