
Po prvej akcii špeciálnych jednotiek Pentagon dokonca zverejnil videozáznam. To sa už nebude asi opakovať. FOTO - REUTERS
Vo vojne s terorizmom, v ktorej hrajú špeciálne jednotky kľúčovú úlohu, sa verejnosť pravdepodobne dozvie len zlomok toho, čo sa v Afganistane odohráva.
„Ak chytia niekoho zo zoznamu najhľadanejších teroristov, možno to časom oznámia. Ale nie rýchlo,“ hovorí washingtonský vojenský a špionážny expert John Pike. Nech chytia kohokoľvek, budú ho chcieť najprv potajomky vypočuť, aby mohli s jeho pomocou chytiť ostatných, dodáva.
A čo ak padnú vojaci amerických špeciálnych jednotiek? „To nám povedia, ale nemusia uviesť kde a ako,“ myslí si Pike.
Operácia z piatka na sobotu za účasti asi sto vojakov jednotiek Rangers a ďalších špeciálnych oddielov v južnom Afganistane bola prvou verejne priznanou tajnou misiou počas tejto vojny. Americký minister obrany Donald Rumsfeld v pondelok povedal, že nikto nebol zajatý, ale upozornil, že podobné detaily už nebudú zverejňovať.
Dôvody na tajnosti sú jasné: chrániť bezpečnosť vojakov a utajiť taktiku, ktorá by mohla byť použitá inde. Zástupcovia Pentagonu tvrdia, že špeciálne operácie utajené byť musia a na boj s Usámom bin Ládinom a jeho teroristickou sieťou je to nutné.
Ako si však pri toľkých tajnostiach udržať podporu verejnosti? Američania boli útokmi na Svetové obchodné stredisko a Pentagon natoľko pobúrení, že dajú armáde na vedenie vojny veľkú voľnosť a nebudú vyžadovať, aby priebežne informovala o svojich akciách, hovorí Ivo Daalder z washingtonskej organizácie Brookings Institution. Keď však ľudia postupne budú mať pocit, že sa nič nehýbe, že sa veci neuberajú nejakým smerom, budú mimoriadne netrpezliví, vyhlasuje vojenský expert Dan Goure z Lexington Institute.
Vojaci podľa väčšiny odborníkov oznámia svoje úspechy, i keď možno vypustia podrobnosti o ich priebehu. Ale utajovanie umožní aj skrývať zlé správy, prinajmenšom načas. Armáda môže napríklad zdržiavať oznámenie o ľudských stratách, kým nebude mať aj pozitívne výsledky.
Urobíme všetko pre to, aby sme vám dali čo najviac informácií, koľko nám len bezpečnostné ohľady dovolia, povedal v pondelok Rumsfeld a vzápätí sa sťažoval na úniky informácií pri piatkovej operácii.
Goure pripomenul, že o mnohých špeciálnych i konvenčných vojenských operáciách sa verejnosť dozvie až po desaťročiach, keď vyslúžilí vojaci rozprávajú svoje príbehy. (čtk)