V afganskom Čarikare, len päť kilometrov od bojovej línie, bolo v noci z nedele na pondelok počuť nezvyčajné výbuchy. Dvaja vojaci Severnej aliancie sa zobudili a vybehli na strechu svojej základne. „Sú to skutočne americké lietadlá?“ pýtal sa podľa reportéra denníka The New York Times jeden z nich. Druhý mu odpovedal: „To len snívaš.“ Zjavne nechcel veriť, že by Američania konečne začali útočiť priamo na bojisko. Na ňom stoja proti sebe vojaci Severnej aliancie a Talibanu.
Severná aliancia sa dočkala. Po dvoch týždňoch bombardovania pozícií len vnútri Talibanom okupovaného územia dopadli bomby aj na prvé línie. Včera ich Američania bombardovali už tretí deň. Predložili tak najjasnejší dôkaz, že podporujú talibanskú opozíciu a majú záujem, aby aj Afganci prispeli k porážke súčasného teroristického režimu. Podpora Severnej aliancii však naďalej nie je jednoznačná. Pochybnosti vyvolávajú vyhlásenia politikov, ale aj intenzita vojenských zásahov.
Americké médiá už dlhšie naznačujú, že priamo v čele Bushovej administratívy sa vedie spor, do akej miery Severnú alianciu podporovať. Rozdielne názory majú, a nie prvý raz, minister obrany Donald Rumsfeld a minister zahraničia Colin Powell. Kým Rumsfeld v pondelok alianciu podporil doteraz najjasnejšie, Powell ťahá brzdu.
„Naším cieľom je, samozrejme, pomôcť vojakom na zemi, aby boli schopní obsadiť viac územia,“ povedal Rumsfeld. Powell opakuje, že Severná aliancia by nemala hrať hlavnú úlohu pri zvrhnutí Talibanu. „Mnohí pochybujú, či by skupina, ktorá reprezentuje len pätnásť percent celkovej populácie, mala obsadiť hlavné mesto,“ povedal Powell. Spor vyriešil prezident George Bush. Tesne pred odchodom do Šanghaja vraj prikázal, aby Spojené štáty zo vzduchu otvorili cestu „pre spriatelené jednotky na zemi“.
Expertka na Afganistan z Georgetown University Patricia Gossmanová povedala denníku The Washington Post, že Amerika riskuje. Pustila sa totiž do vojenskej akcie ešte pred tým, ako sa v Afganistane vytvorila opozícia, ktorá by mala dostatočnú podporu v celej krajine.
Američania majú problém. Severná aliancia nie je dostatočne silná a reprezentatívna, ale iného spojenca na zemi nemajú. O skutočnom spojenectve preto naďalej nemožno hovoriť. Je to skôr východisko z núdze.
A to podľa analytikov potvrdzujú aj letecké útoky. Americké lietadlá síce konečne lietajú aj nad hlavami vojakov Severnej aliancie, ale zďaleka to nie je bombová smršť, akú by si predstavovali. Niektorí lídri aliancie dokonca upozorňujú, že takto sa do Kábulu dostanú len ťažko.
Bush je v neľahkej situácii. Na jednej strane by chcel čo najrýchlejšie poraziť Taliban, aby sa vyhol bojom v snehu a bombardovaniu počas ramadánu, ale na druhej musí pre diplomatické vzťahy veľmi opatrne podporovať jediného afganského spojenca, ktorého má.