OĽGA KELTOŠOVÁ (HZDS): „Myslím, že dnes by to bolo u nás nepriechodné. Napríklad aj v severských krajinách musel najprv nastať pohyb vnútri politických strán, čiže najprv museli ženy vnútri strán dosiahnuť kvótu 25 - 30 percent a presadiť to do stanov. Obávam sa, že ak nedôjde k sebauvedomeniu vnútri strán a nebude to zakotvené v stanovách, je zbytočné predkladať legislatívu do parlamentu. Na Slovensku majú kvóty v stanovách iba dve strany - HZDS tridsať a SDĽ 25 percent.“
MARIÁN MESIARIK (SOP): „SOP vystupovala v súvislosti s týmto zákonom zatiaľ dosť rezervovane. Kvóty boli vypísané už za minulého režimu a viem, koľko tam bolo formálnosti. Sme pripravení diskutovať aj o tomto zákone, ale všetky veci musia byť pripravené a vyriešení - napríklad aj z pohľadu porušovania zákona a osobitne z toho pohľadu, že žene treba vytvoriť podmienky už v rodine. Toto žiadny zákon nevyrieši - aby žena mala možnosť, aby sa rovnosť pochopila už v domácnosti, aby to pochopil aj muž a šiel napríklad na materskú dovolenku.“
EDIT BAUER (SMK): „Aj pre Slovensko by mohla byť vhodná belgická legislatíva - aby sa určilo, že jedného pohlavia nemôže byť viac ako, dajme tomu, 75 percent alebo dve tretiny. Spojenie so sankciami, ako je to obvyklé - napríklad strana, ktorá to nedodrží, nemá primeranú podporu zo štátneho rozpočtu, by mohlo podstatným spôsobom zmeniť situáciu. Pomohol by skôr zákon, ako presvedčovanie strán, aby prijali takúto klauzulu do stanov. Je to môj názor. Aký názor má strana, neviem v tomto momente povedať.“
MARTA PODHRADSKÁ (HZDS): „Je to dosť rozporný problém, ale treba ho riešiť. Ideálne by bolo, keby bola spoločnosť taká uvedomelá, že by nemuseli byť žiadne kvóty. Ale aspoň na prechodné obdobie asi budeme musieť na kvóty pristúpiť. Keď sme nad tým uvažovali v HZDS, bola som najprv proti, lebo sa mi to zdalo neprirodzené, ale momentálne sa to asi inak nedá.“ (ru)