Pri každom e-maile sa dá spätne zistiť, z ktorého počítača bola správa poslaná. Ak ide o počítač, ktorý používa viac ľudí, musí polícia zistiť, kto ho používal v čase, keď boli poplašné správy poslané.
Aj pri posielaní hromadnej správy z voľne prístupnej SMS brány na webovej stránke môže správca stránky zistiť IP (meno poskytovateľa internetových služieb), z ktorého sa používateľ na stránku dostal.
Polícia týmto spôsobom v týchto dňoch postupuje v pátraní po anonymovi, ktorý poslal výhražný e-mail na adresu prezidenta Rudolfa Schustera. Prezidentovi a jeho rodine sa v ňom pod falošným menom vyhrážal zabitím. E-mail bol poslaný zo schránky na serveri post.sk.
„Obrátil sa na nás Úrad pre ochranu ústavných činiteľov. Poskytli sme im údaje, ktoré majiteľ schránky zadal pri prihlasovaní, a tiež internetového providera, odkiaľ dotyčný písal,“ povedal pre SME Denis Schvarcz z firmy, ktorá prevádzkuje daný server. Anonym bol pripojený v jednej z bratislavských vysokých škôl.
Prostredníctvom SMS správy sa rozšírila po Slovensku aj falošná informácia o zlej situácii Tatra banky. Banka podala trestné oznámenie a vypísala aj odmenu päť miliónov za informácie vedúce k odhaleniu šíriteľa správy. (mar)