BRATISLAVA – Každý výjazd pri anonymnom oznámení uloženia bomby stojí podľa odhadov polície minimálne 10 000 korún. Okrem policajtov sú zalarmovaní pyrotechnici, požiarnici, zdravotník.
Telefonáty, že v budove je bomba, majú na svedomí najmä deti. „Anonymné telefonáty upozorňujúce na uložené bomby sa začínajú objavovať v septembri, ich počet klesá v júni. Priemerne by som počet výjazdov odhadol na jeden až dva denne, oveľa menej je ich cez víkendy,“ hovorí Peter Pleva z tlačového oddelenia ministerstva vnútra.
Telefonáty podľa policajtov už dnes nie je problém identifikovať, presne lokalizujú aj hovor z telefónnej búdky. „Vieme odhaľovať aj moderné formy šírenia poplašných správ – cez e-mail a SMS správy,“ hovorí Pleva.
Prehľadanie budovy trvá rôzne dlho. Minulý týžden vo štvrtok bola bomba ohlásená v bratislavskom supermarkete: „Trvalo to 56 minút,“ tvrdí požiarnik. Požiarnici čakajú vonku a zasahujú len v prípade, keby sa niečo naozaj stalo.
Veliteľ požiarnej zmeny tvrdí, že aj keď je horiaca budova už evakuovaná, vždy ešte raz preverujú, či sa tam predsa len niekto nenachádza. Pomocou techniky môžu hasiči ľudí zachraňovať maximálne do výšky 50 metrov: „Ak sú budovy vyššie, postupujeme internými cestami.“
(mož, mar)