BRATISLAVA – Masovejšie evakuácie zažili na Slovensku v posledných rokoch len ľudia v oblastiach postihnutých povodňami. Nikdy netrvali dlhšie ako 72 hodín.
Úrad civilnej ochrany ministerstva vnútra má vypracovaný hromadný evakuačný plán z oblastí, ktoré sú najviac ohrozené. Ide najmä o okolie Jaslovských Bohuníc, Mochoviec, podnikov pracujúcich s nebezpečnými látkami a vodnými nádržami.
Počet osôb, ktoré by boli evakuované v prípade výbuchu atómovej elektrárne, je neverejný, aby zbytočne nevyvolával obavy. O mieste, kam by boli ľudia presunutí, by mali byť informované krajské a okresné úrady.
Evakuačný plán by mala mať každá budova. Podniky v evakuačných plánoch využívajú svoje rekreačné zariadenia, inak sa obyvatelia umiestnia do škôl alebo do iných väčších budov, stravu zabezpečuje civilná ochrana.
Evakuáciu z budovy vyhlasuje buď majiteľ, alebo správca objektu. V prípade školy je to riaditeľ, väčšie objekty mávajú svoju evakuačnú komisiu. Uteká sa hlavne cez únikové východy. Poradie poschodí, ako sa vyprázdňuje budova, je takisto dopredu určené.
Ak by sa niečo stalo, je najrozumnejšie zapnúť si rádio alebo televízor. „Tam sa každý dozvie, čo sa deje, kto ho odkiaľ a kam odvezie. Záleží to napríklad aj na smere vetra,“ hovorí Eva Híčková z úradu civilnej ochrany.
Ľudia by si mali so sebou brať len najnutnejšie veci. Podľa zákona je to 50 kilogramov na dospelú osobu a 25 kilogramov na dieťa. Treba si vziať hlavne doklady a dôležité dokumenty, cennosti, osobné lieky, základné potraviny na dva až tri dni, čaj, vodu, veci osobnej hygieny, náhradnú osobnú bielizeň a takisto vreckovú lampu, sviečky a zápalky. (mož)