
Základnú školu pre prvý a štvrtý ročník v Betliari, ktorá má len jednu triedu, tohto roku navštevuje osem detí. Malý počet žiakov má svoje výhody - deti sa rýchlo učia samostatnosti a učiteľka sa každému z nich môže venovať individuálne. FOTO - AUTORKAKraj Počet malotriednych škôl (%)
Prešovský 25,95
Banskobystrický 16,28
Košický 14,87
Nitriansky 12,59
Trnavský 11,72
Žilinský 7,81
Trenčiansky 7,38
Bratislavský 3,04
Zdroj MŠ SR
Po dvoch rokoch pozastavenej prevádzky sa Základná škola pre prvý až štvrtý ročník v Betliari v Rožňavskom okrese opäť otvorila. Do prvého ročníka nastúpilo osem detí. Ako povedala jej riaditeľka Ľudmila Farkašovská, práca s malým počtom prvákov prináša prvé výsledky. „Rýchlo sa naučili samostatnosti. Je to aj vďaka individuálnemu prístupu, ktorý je možný v kvalitnej forme len v triedach s nízkym počtom žiakov. Máme deti s rečovými problémami a žiakov pochádzajúcich zo sociálne slabších rodín. Každé vyžaduje pochvalu a uznanie jeho iniciatívy. Jednotriedna malotriedka má jednoznačne svoje výhody tak pre učiteľa, ako aj pre žiaka,“ skonštatovala Ľ. Farkašovská.
V praxi využíva klasický spôsob a prvky takzvaného zážitkového vyučovania, ktoré má blízko k integrovanému. Úspešne uplatňuje aj programy hľadajúce súvis medzipredmetových vzťahov. Riaditeľka školy vyzdvihla spôsob výchovnovzdelávacieho procesu v dedinských školách. „Malotriedky sa zatvárajú pre vysoké finančné náklady na ich prevádzku, ale dnes si verejnosť uvedomuje ich výhody. Individuálny prístup totiž umožňuje presadiť sa každému dieťaťu. Vo veľkých kolektívoch sú slabší jedinci často deprimovaní a na dokázanie svojich schopností vynaložia oveľa väčšie úsilie,“ poukázala na výhody malotriedok Ľ. Farkašovská.
Sprevádzkovanie školy iniciovali rodičia terajších prvákov. Otvoreniu predchádzali opravy budovy a okolia, na ktoré prispel odbor školstva aj obecný úrad. „Prvým úspechom je už fakt, že sa nám podarilo vrátiť deti do miestnej školy. Vyšli sme tak v ústrety aj sociálne slabším rodinám, ktorým sa znížili náklady na prepravu detí do mestských škôl,“ vyjadril spokojnosť starosta Betliara Július Farkašovský. Doteraz investoval z obecnej kasy približne 40-tisíc korún na sprevádzkovanie školy. Na hračky a nákup školskej kroniky prispel aj jeden z rodičov. Riaditeľka začína zaznamenávať udalosti zo života žiakov. Posledné zápisy pochádzajú totiž z roku 1973. „Nemali sme kroniku, ktorá by zachytávala dianie v škole. Problém bol aj spočítať navštevujúcich žiakov od jej založenia v roku 1911. Výpočtami som dospela k záveru, že vyučovaním prešlo za tie roky približne 6682 žiakov,“ povedala Ľ. Farkašovská. V týchto dňoch sa obec aj žiaci pripravujú na oslavy 90. výročia založenia školy.
STELA KRAUSOVÁ