Schmögnerová: Reforma riadenia štátu je ohrozená

Ministerka financií Brigita Schmögnerová sa obáva o osud zákona, ktorým sa od januára 2001 zruší osem z dvanástich štátnych fondov. Zákon, ktorý vychádza z auditu štátnej správy a má priniesť nemalé úspory, vraj nemusí nájsť podporu medzi poslancami.


Brigita Schmögnerová sa obáva, že argumenty poslancov nepresvedčia.



FOTO SME – ĽUBOŠ PILC

Ministerka tvrdí, že jeho neschválenie by ohrozilo prijatie štátneho rozpočtu aj štart reformy verejnej správy.

Už v čase schvaľovania zákona vo vláde neexistovala jednoznačná podpora rušeniu štátnych fondov. Po kompromisoch s viacerými ministerstvami ostalo jediné, ktoré ani vo vláde zákon nepodporilo. Minister pôdohospodárstva Pavel Koncoš nesúhlasil s termínom zrušenia jeho Štátneho podporného fondu poľnohospodárstva a potravinárstva. Výhrady však trvajú aj k rušeniu fondu životného prostredia a fondu rozvoja bývania. Tie sú v súčasnosti podriadené ministerstvu životného prostredia, respektíve ministerstvu výstavby. Nespokojnosť troch ministerstiev sa sústredila najmä na prechod úverových aktivít fondov na Slovenskú záručnú a rozvojovú banku (SZRB).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

O politických a ekonomických súvislostiach zákona sme hovorili s ministerkou financií BRIGITOU SCHMÖGNEROVOU.

Zdá sa, že zákon o zrušení štátnych fondov vytvára politický problém. Myslíte si, že sa to môže odraziť pri hlasovaní o zákone v parlamente?

„Podľa mojich informácií viaceré poslanecké kluby uvažujú, že by tento zákon nepodporili. Je to pritom veľmi dôležitý krok v reforme riadenia verejných financií, ktorý má prispieť k zvýšeniu prehľadnosti a kontroly rozdeľovania verejných prostriedkov, k zníženiu administratívnych nákladov, odbúraniu podozrení z korupcie.“

Nakoľko vážne by bolo neprijatie tohto zákona?

„Vláda už schválila tento zákon, a preto je aj zakomponovaný do návrhu štátneho rozpočtu na rok 2002. V prípade, že by tento zákon neprešiel, museli by sme štátny rozpočet stiahnuť a upraviť. Ak by sme to nestihli do decembra, hrozilo by rozpočtové provizórium. To si nedokážem predstaviť, pretože od 1. januára prebieha prvá etapa reformy verejnej správy, ktorú potrebujeme prefinancovať, a v prípade rozpočtového provizória sa beží podľa rozpočtu z predchádzajúceho roku.“

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvá, ktoré mali alebo majú výhrady, protestujú najmä proti prevodu ich úverových aktivít na Slovenskú záručnú a rozvojovú banku. Aká má byť jej úloha?

„Transformáciou SZRB sa vytvoria predpoklady na to, aby prevzala funkcie jednotlivých fondov, ktoré doteraz poskytovali úverové zdroje. Ide o Fond životného prostredia, Štátny podporný fond pôdohospodárstva a potravinárstva. V budúcnosti má prevziať aj úverové aktivity Štátneho fondu rozvoja bývania. Zásadná zmena je v tom, že peniaze, ktorými bude disponovať ministerstvo, sa budú používať na bonifikáciu úrokov a na štátne záruky. Istinu zabezpečí SZRB, ktorá ju získa z trhu. Teda tým istým objemom peňazí ministerstva bude možné obslúžiť podstatne väčší počet subjektov, ak splnia požiadavky banky.“

SkryťVypnúť reklamu

V čom bude banka efektívnejšia ako fondy?

„Predpokladáme, že pri poskytovaní úverov bude ako riadna banka hľadieť na bonitu klienta. Pri vymáhaní pohľadávok bude používať bežné postupy, ktoré vládny úradník nevie a ani nemôže používať. Zdroje, ktoré sa vrátia do SZRB, sa budú používať na úverovú podporu projektov, ktoré preberie od štátnych fondov.“

Aké úspory má priniesť rušenie fondov?

Sú to úspory, ktoré sa nedajú celkom presne vyčísliť. Fondy si už nebudú požičiavať peniaze samy za nevýhodnejších podmienok ako štát. Ďalšie úspory vyplývajú z administratívnych nákladov pri správe fondov, pretože časť administratívnych pracovníkov prejde do ministerstiev a tí, ktorí nebudú potrební, odídu z rezortov. Od kontroly vynakladania peňazí tiež očakávame úspory, ktoré sa v tejto chvíli ťažko dajú vyčísliť.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky funkcie fondov budú zachované, ale na rozdiel od súčasného riešenia pôjde o peniaze vynakladané priamo rezortmi pod kontrolou vlády. Ukazuje sa, že je to oveľa lacnejšie riešenie. Ak hľadáme spôsoby efektívnejšieho vynakladania verejných prostriedkov, tak toto je jedna z ciest.

JURAJ JAVORSKÝ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 206
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 5 081
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 007
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 123
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 155
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 542
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 031
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 635
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu