Česká republika v septembri prvýkrát po dvoch rokoch vyviezla viac tovaru, ako doviezla. Obchodná bilancia krajiny skončila v minulom mesiaci s prebytkom 1,8 miliardy korún. Tento výsledok bol pre ekonómov prekvapujúci, pretože očakávali presne opačný výsledok. Odhadovaný deficit obchodnej bilancie sa pohyboval medzi 4,5 až 8 miliardami korún a niektorí analytici dokonca očakávali dvojciferný deficit.
Podľa internetového denníka iDnes za prekvapivým výsledkom stoja hlavne prudký pokles importu do Českej republiky a zlacnenie ropy. Na druhej strane export vzrástol len o 7,7 percenta, čiže za obchodným prebytkom nemožno vidieť veľké úspechy exportérov.
„To môže naznačovať blížiaci sa útlm zahraničného dopytu, na ktorý sa podniky pripravujú znižovaním objednávok surovín a polotovarov,“ povedal pre iDnes Pavel Sobíšek z HVB Bank. Podľa jeho názoru údaje o septembrovom prebytku sú neklamným znakom nadchádzajúceho útlmu ekonomickej aktivity. Podobný názor majú aj ďalší ekonómovia, ktorí upozorňujú, že aj napriek dobrým výsledkom nemožno vzhľadom na situáciu v Európskej únii hýriť optimizmom.
Pozornosť analytikov sa teraz obracia smerom k Českej národnej banke, či zníži úrokové sadzby, alebo nie. „Štatistika podporuje myšlienky o znižovaní sadzieb,“ povedal Ivo Nejdl z Raiffeisenbank. Podľa neho domáci dopyt nerastie tak rýchlo, aby hrozil nárast inflácie.
„V stagnujúcich západných ekonomikách centrálne banky výrazne znížili úrokové sadzby. Prečo by teda banková rada nemala nasledovať svojich kolegov?,“ pýta sa Nejdl. Aj napriek tomu sa domnieva, ako aj ďalší jeho kolegovia, že centrálna banka si predtým, ako zmení sadzby, ešte počká na ďalšie štatistické údaje, ktoré by potvrdili negatívny vplyv spomalenia ekonomického rastu vo svete.
„Z hľadiska menovej politiky je posledný údaj priaznivou informáciou, ale výsledok by nemal byť preceňovaný. Najpravdepodobnejším scenárom v krátkom období je podľa môjho názoru ponechanie úrokových sadzieb na súčasnej úrovni,“ povedal David Marek z Patria Fiance. (gk)