
Palestínski ozbrojenci včera strieľali na izraelských vojakov v blízkosti Betlehema. Neskôr ostreľovali aj neďalekú židovskú osadu Gilo na predmestí Jeruzalema. FOTO - REUTERS
GAZA, JERUZALEM - Palestínčania včera urobili prvý krok, ktorým sa aj formálne dištancovali od násilia ozbrojených skupín, keď postavili ozbrojené krídlo radikálneho Ľudového frontu pre oslobodenie Palestíny (PFLP) mimo zákona. PFLP sa minulý týždeň prihlásila k vražde izraelského ministra cestovného ruchu Rechavama Zeeviho, ktorého zabitie vážne ohrozilo proces uvoľňovania v izraelsko-palestínskych vzťahoch a postavilo Palestínčanov pred dilemu, či pôjdu cestou vrahov Zeeviho, alebo ich príkladne potrestajú. Izrael vtedy dal Palestínčanom ultimátum, žiadal vydanie Zeeviho vrahov a zákaz radikálnych skupín. Nie je zatiaľ jasné, či Izrael zákaz jedinej skupiny uspokojí.
Bezpečnostná rada v Gaze oznámila, že považuje za nelegálnu „každú skupinu, ktorá v mene (bývalého šéfa PFLP abú Alího Mustafu (jeho zabitie izraelskou armádou chcela PFLP pomstiť vraždou Zeeviho) vykonala akcie, ktoré škodia celému palestínskemu národu“. Zákaz sa teda nevzťahuje na skupiny ako sú Hamas a Islamský džihád, ktoré majú na svedomí sériu samovražedných atentátov proti Izraelčanom. Iba obsahuje akési skryté varovanie, že tých, čo teraz „uškodia palestínskym záujmom“, stihne podobný osud. Palestínsky záujem v súčasnosti predstavuje dištancovať sa od terorizmu a stáť pevne na strane USA a jeho spojencov v protiteroristickej koalícii - palestínsky vodca Jásir Arafat a ďalší politici to neustále prízvukujú.
Po vražde Zeeviho izraelská armáda zaviedla nové vojenské opatrenia, ktoré mali slúžiť na zadržanie teroristov a zamedzenie ich vstupu do Izraela. Blokáda šiestich palestínskych miest (Džanín, Ramalláh, Tulkarím, Kalkilíja, Betlehem a Nábulus) bola včera ešte v platnosti. Vláda ešte nevydala oficiálne stanovisko, či aspoň čiastočne zmierni tieto opatrenia po zákaze PFLP. Izraelský minister bez kresla Dan Meridor síce prívítal tento krok Arafata, no uviedol, že to ešte „nestačí“.
Medzi stúpencami radikálnych síl vyvolalo rozhodnutie veľké pobúrenie. „Vo chvíli, keď náš ľud viac než inokedy potrebuje posilniť svoju národnú jednotu, samospráva oznamuje veľmi vážne rozhodnutie postaviť mimo zákona ozbrojené krídla národných a islamských organizácií, čo znamená, že mudžáhidi proti Izraelu budú prenasledovaní,“ uviedla vo svojom vyhlásení skupina Hamas.
Medzitým na palestínskych územiach pokračovali násilné incidenty. Situácia sa včera vystupňovala aj na izraelsko-libanonských hraniciach. Niekoľko rakiet odpálených z libanonského územia pravdepodobne bojovníkmi Hizballáhu dopadlo na oblasť fariem Šibáa na Golanských výšinách. Izraelská armáda reagovala delostreleckou paľbou a vyslaním vojenských lietadiel, ktoré ostreľovali libanonskú prihraničnú dedinu Kfar Šuba. Ani v jednom prípade neboli hlásené obete.
(čtk, kl)