Rusko-americké vzťahy svetom nehýbu - a prospieva im to

Jedenásty september zastihol bývalé dve svetové veľmoci - USA a Rusko - v stave taktického vyčkávania a vzájomného oťukávania sa nových prezidentov. Vladimir Putin i George W. Bush začali svoje funkčné obdobia na prahu nového milénia a s veľkou šancou ...


Prezident Bush kladie ruku okolo Putinových ramien na konci spoločnej tlačovej konferencie v šanghajskom hoteli Ritz Carlton. FOTO - TASR/AP



Jedenásty september zastihol bývalé dve svetové veľmoci - USA a Rusko - v stave taktického vyčkávania a vzájomného oťukávania sa nových prezidentov. Vladimir Putin i George W. Bush začali svoje funkčné obdobia na prahu nového milénia a s veľkou šancou zbaviť vzájomné vzťahy závažia minulosti.

Rozjazd síce nebol najhladší - mnohé kritické slová na adresu Moskvy v predvolebnej kampani republikána Busha nasledovala séria nepríjemných incidentov - špiónske historky, spor o Irán, slobodu médií v Rusku, atď. Trvalo pol roka, kým sa obaja muži zišli osobne. V slovinskej Ľubľane údajne vypukli osobné sympatie. Bush a Putin tam povedali minimálne jednu dôležitú vec - že treba urobiť definitívnu bodku za studenou vojnou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Rusko je k USA viac než zdvorilé

Keď zaútočili štyri lietadlá s teroristami na New York a Washington, medzi Amerikou pomaly kulminoval spor o protiraketovú obranu. Bushom dôrazne presadzovaný projekt NMD - kolektívneho protiraketového dáždnika proti tzv. darebáckym štátom vlastniacim jadrové rakety Rusko kritizovalo ako porušenie zmluvy o zákaze šírenia protiraketovej obrany, tzv. ABM z roku 1972. V spore šermovala Moskva Washingtonu rôznymi kartami - od nesúhlasu s rozširovaním NATO cez preťahovanie pre NMD málo zapálených západoeurópskych spojencov až po bližšie neurčené vojensko-bezpečnostné dôsledky. Krátko pred 11. septembrom USA oznámili, že v prípade ruského nesúhlasu ABM jednostranne vypovedajú.

Posledné stretnutie Bush-Putin v čínskom Šanghaji však už prebehlo v úplne inej atmosfére. Svetový boj proti terorizmu vrhol bývalých súperov doslova na jednu loď. Po prvý raz v moderných dejinách Rusko neodpovedalo na stav vojenskej pohotovosti v USA rovnako. Putin dokonca zrušil vojenské manévre v krajine, aby nekomplikoval situáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Rusko sa dnes správa k USA ako Británia či Kanada - má svoje limity, ale v ochote pomôcť ide ďalej, než je zdvorilé. Má, samozrejme, svoje vlastné zámery a svoj vlastný problém terorizmu - dnes, bohužiaľ, úplne stotožňovaný s pôvodným čečenským bojom za nezávislosť (Bush v Šanghaji rozdiel medzi terorizmom a legitímnymi politickými ašpiráciami v spojitosti s Kaukazom spomenul, ale všeobecne a bez predošlej americkej prísnosti).

Zblíženie USA a Ruska na báze spoločného nepriateľa sa môže napokon stať objektívnym a vzájomne výhodným faktom. Teda zblížením skutočným. Rusko a USA už neženú na ostrie noža spor o ABM, ale „hľadajú cesty, ako by predišli jednostrannému odstúpeniu Washingtonu“ od zmluvy, ako sa včera vyjadril šéf americkej diplomacie Colin Powell. Šanghajské prekvapenie sa síce nekonalo a nijaká zázračná dohoda sa nevynorila. Rysuje sa však už akési kompromisné riešenie týkajúce sa zvýšenia počtu amerických testov protiraketovej obrany výmenou za výrazné zníženie počtu balistických útočných rakiet na oboch stranách - z dnešných 7000 a 6000 možno až na Putinom navrhovaných 1500.

SkryťVypnúť reklamu

USA už netlačí čas

Washington už zrazu netlačí na čas. Pôvodne sa očakávalo, že USA vypovedia ABM v novembri, aby splnili polročnú výpovednú lehotu zmluvy. V apríli totiž plánovali výstavbu skúšobného zariadenia NMD na Aljaške. Dnes naraz nehovoria o čase - len o tom, že na summite Bush-Putin v novembri sa bude v práci na dohode pokračovať a možno aj po ňom.

Ameriku a Rusko zbližuje hrozba, ktorá však dnes spája do jedného klubu kdekoho. Až ďalšie mesiace ukážu, či nevznikne medzi Bushom a Putinom nový problém - napríklad z dlhodobejšej prítomnosti U.S. Army v strednej a južnej Ázii, alebo prípadného útoku USA na inú arabskú krajinu spojenú s terorizmom, napríklad Irak. Momentálne sa však zdá, že ruský strach z americkej svetovej hegemónie sa vytratil.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  6. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  8. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  1. Zlatý sen vo vzduchu
  2. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  3. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  4. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  6. Zvieratá presne vedia, aké bude počasie
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 379
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 6 723
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 4 729
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 283
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 052
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 731
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 133
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 977
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu