
Asi dve tisíc antiglobalistov v Gente cez víkend na summite Európskej únie politikom vyjadrilo svoj nesúhlas s bombardovaním Afganistanu. FOTO - TASR/EPA
h počas vojny vo Vietname). Dnešné mierové pochody už nemajú takú silu. Chodí na ne menej ľudí a chýba im aj emocionálny náboj mladých revolucionárov s dlhými vlasmi.
Mladí ľudia, ktorí dnes pochodujú v mierových sprievodoch, sú názorovo oveľa roztrieštenejšou skupinou ako ich predchodcovia, ktorí hovorili najmä o mieri a láske. Dnes v mierových pochodoch kráčajú spoločne ľavičiari, odborári, komunisti, anarchisti, antiglobalisti, zelení, ekoteroristi, aj členovia kresťanských mierových hnutí.
Pred summitom Európskej únie, ktorý prebehol v sobotu v belgickom Gente, sa stretli na demonštrácii ľudia združení v 120 organizáciách. Dnes je to už globálne hnutie (aj napriek účasti antiglobalistov). Združenie, ktoré demonštrovalo v Gente, tvoria mierové, spoločenské, odborové a ďalšie organizácie z desiatok krajín. Do „boja“ za mier sa zapojila aj Európska odborová konfederácia (EOK). V Gente usporiadala svoj „európsky summit“, ktorý podľa nej hovoril v mene 70 miliónov pracujúcich.
V Londýne sa na tichom proteste oproti sídlu premiéra Tonyho Blaira zišlo v nedeľu asi 500 odporcov vojny - príliš sa tlačiť nemuseli. Akčnejšie sa prejavilo 600 Grékov na ostrove Kréta. Pred vojenskú základňu, ktorá slúži ako zásobáreň pre americké jednotky zapojené do akcií v Afganistane, dovliekli veľké betónové zátarasy. Na protestoch v Madride sa zúčastnilo 15-tisíc ľudí, ktorí niesli transparenty s nápismi „Nie bombardovaniu akýchkoľvek ľudí“. „Je odsúdeniahodné, že to USA robia v mene mieru a spravodlivosti, najmä, keď v minulosti podporovali toľko diktátorov,“ povedala jedna z účastníčok.
V Nemecku sa bombardovaním vzkriesené mierové hnutie pokúsilo usporiadať zatiaľ dve veľké demonštrácie. Očakávali asi 100-tisíc ľudí, ale nakoniec ich prišlo v Berlíne a v Stuttgarte necelých 30-tisíc. Zdá sa, že mladých ľudí v Nemecku oslovujú oveľa viac ekologické témy - pri prevoze spracovaného jadrového paliva bolo v pohotovosti 29-tisíc policajtov, ktorí museli pred davmi mladých ľudí strážiť vlak posúvajúci sa doslova po metroch.
Demonštranti pred európskym summitom v Gente v otvorenom liste požiadali belgického premiéra Guya Verhofstadta, ktorého krajina únii predsedá, aby presadil na summite okamžité zastavenie bombardovania, aby sa predišlo ďalším obetiam medzi civilistami. Predstavitelia EÚ tento hlas prepočuli. Oveľa hlasnejší je v týchto chvíľach hlas tých, ktorí považujú ozbrojené akcie v Afganistane za adekvátne.
(mch, rst, čtk)