Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že Briti sú od začiatku vojny proti terorizmu najodhodlanejším národom v Európe. Nasadenie britských jednotiek v Afganistane nie je otázkou žiadnej širšej diskusie. Presvedčenie o tom, že Veľká Británia a Spojené štáty robia správnu vec, je na ostrovoch veľmi silné.
V porovnaní s USA ukazujú prieskumy agentúry ICM, že britská verejná mienka je síce menej „bojová“ ako americká, kde vojenský útok na Afganistan podporilo až 90 percent, ale je to stále vysokých 74 percent. Len 16 percent Britov nesúhlasilo so začiatkom vojenských akcií.
Vojenský zásah v Afganistane má v najvýznamnejších politických stranách veľmi silných advokátov - platí to o vládnych labouristoch Tonyho Blaira aj opozičných konzervatívcoch, ktorí by USA pravdepodobne podporovali z vládnych postov ešte vehementnejšie.
Zhoda o potrebe vojenskej akcie podľa ICM vládne bez rozdielu veku, pohlavia a sociálnej skupiny.
Výraznejší rozdiel medzi Britániou a USA sa prejavuje len v otázke rozšírenia vojny proti teroristom. V Spojených štátoch by útok na Irak podporilo 75 percent ľudí, zatiaľ čo v Británii len 36 percent.
V multikultúrnej Británii sa darí podľa prieskumu ICM držať na uzde aj náboženské vášne - takmer dve tretiny ľudí nepovažujú islam za hrozbu pre hodnoty Západu, čo znamená, že ľudia nevnímajú súčasnú situáciu ako zrážku civilizácií.
Určité obavy vzbudzuje medzi ľuďmi balíček pripravovaných protiteroristických zákonov. Podľa 25 percent Britov môže byť hrozbou pre ich občianske slobody. (mch)