Ako sa zmenila verejná mienka za posledných päť týždňov?
„Výrazne. Je to pravdepodobne odraz toho, že zodpovednosť bin Ládina a Talibanu za útok na WTC je jasnejšia. Je tu tiež dlhodobá tendencia britskej verejnosti podporovať vládu v krízových situáciách - podobne sa ľudia správali počas vojny v Perzskom zálive či vojny o Falklandy. Aj vtedy sa podpora pre vojenské akcie zvyšovala práve v čase, keď prebiehali.“
Čo najviac ľudí ovplyvňuje?
„Vojna samotná. Odohráva sa v televíznych prijímačoch a na stránkach denníkov. Tiež jednotný pohľad politikov zo všetkých politických strán, ktorí tvrdia, že americká a britská vláda robia správnu vec.“
Zohráva nejakú úlohu to, že Blair aj Bush sú len na začiatku funkčného obdobia?
„Samozrejme, že tento konflikt aj v rámci americkej vnútornej politiky Busha „urobil“ a Bush je už vnímaný ako politik, ktorý sa stal silným prezidentom. U Blaira sa dalo predpokladať, že sa po konflikte prejaví efekt medových týždňov a ubudne jeho kritiky. Nepreceňoval by som to však, pretože je v úrade už druhýkrát a ľudia tentoraz labouristov volili s menším entuziazmom.“
Podpora útokov na Afganistan je v tejto chvíli pomerne vysoká, politici však sľubujú dlhú vojnu. Čo možno čakať v nasledujúcich mesiacoch?
„Mám pocit, že ak budú pozemné jednotky nasadené v obmedzenom množstve a neutrpia väčšie straty, bude v nasledujúcich mesiacoch podpora podobná, ako keď sa útoky začali.“
Ďalšie teroristické útoky sa nedajú vylúčiť. Myslíte, že to posilní vôľu ľudí bojovať proti terorizmu, alebo ich to vystraší tak, že podpora oslabne?
„Posilní. Verejnosti to opäť pripomenie krutosť prvého útoku a potvrdí ich názor, že páchateľov útokov treba zastaviť. Rovnaký efekt sa vo Veľkej Británii prejavil aj v súvislosti s teroristickými útokmi IRA.“
(mch)