BRATISLAVA – Zrušenie väčšiny štátnych fondov od budúceho roka zatiaľ vôbec nie je isté. Hoci príslušný zákon už schválila vláda, ministerka financií Brigita Schmögnerová má však obavy. „Podľa mojich informácií viaceré poslanecké kluby uvažujú, že tento zákon nepodporia,“ varuje.
Najdôležitejším dôvodom rušenia fondov bolo nekontrolovateľné hospodárenie. Napríklad Štátny fond cestného hospodárstva si pred dvomi rokmi požičal v zahraničí peniaze pri oveľa horších podmienkach, než by dokázal zohnať štát. Jediný fond, ktorý prežije, bude fond nakladania s jadrovoenergetickými zariadeniami.
Odpor proti rušeniu fondov má stále ministerstvo pôdohospodárstva, ale vážne výhrady mali aj ministerstvá životného prostredia a výstavby.
Ak by zákon o zrušení fondov v parlamente neprešiel, mohlo by to vážne ohroziť aj prijímanie štátneho rozpočtu. „Museli by sme štátny rozpočet stiahnuť a upraviť,“ upozornila Schmögnerová.
Ak by to trvalo dlhšie ako do decembra, začali by sme rok 2002 rozpočtovým provizóriom a nebolo by z čoho financovať napríklad plánovanú reformu verejnej správy. Navyše, Slovensko by muselo vysvetľovať Svetovej banke a Medzinárodnému menovému fondu, prečo necháva žiť neefektívne štátne fondy, keď sa k ich zrušeniu zaviazalo.