SR rokovala s Úniou o odstavení V-1, nie o jej likvidácii
BRATISLAVA 22. októbra (SITA) - Slovenskí vyjednávači rokovali s predstaviteľmi Európskej únie (EÚ) len o odstavení blokov jadrovej elektrárne V-1 v Jaslovských Bohuniciach, nie o jej vyradení. Pre agentúru SITA to povedal hovorca ministra hospodárstva Pe
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ter Benčurik v reakcii na informáciu, potvrdenú aj niektorými koaličnými politikmi, že už v roku 1999 sa rokovalo o likvidácii elektrárne.
Likvidácia je len jednou z alternatív budúceho osudu blokov elektrárne po ich odstavení, uviedol ďalej Benčurik. Do úvahy prichádzajú celkovo tri varianty. Okrem úplnej likvidácie "na zelenú lúku" to môže byť výmena terajšieho reaktora a poslednou možnosťou je využitie infraštruktúry elektrárne na zmenu typu produkcie na paroplyn. Podľa hovorcu, Ministerstvo hospodárstva SR (MH) vypracuje expertnú analýzu, ktorá rozhodne o spôsobe odstavenia V-1 až v roku 2004. MH má dovtedy predložiť vláde definitívny návrh riešenia. Rozhodne sa teda najskôr v závere roka 2004.
Návrh dohody s Európskou bankou pre obnovu a rozvoj (EBRD) o vytvorení medzinárodného fondu na odstavenie oboch blokov elektrárne schválila vláda 26. septembra. Pôvodnej informácii, že po podpise dohody bude môcť Slovensko predbežne uzatvoriť kapitolu Energetika pri rokovaniach o vstupe do EÚ, odporuje vyhlásenie štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí a hlavného vyjednávača s EÚ Jána Figeľa. Podľa Figeľa uzavretie kapitoly Energetika nijako nesúvisí s podpisom tejto zmluvy. Dôležitý je podľa neho základný súlad medzi európskou pätnástkou a SR vo všetkých otázkach energetickej politiky. Náplň kapitoly teda netvorí len jadrová bezpečnosť, ale aj energetické zásoby a trh s energiou.
Dohoda s EBRD by mala byť podpísaná ešte do konca roku. Následne by Európska komisia (EK) vložila do fondu 150 miliónov eur. Do konca decembra je nevyhnutné uzavrieť všetky formálne záležitosti dohody, aby Slovenské elektrárne dostali k dispozícii prvých 10 miliónov eur časovo prislúchajúcich ešte k roku 1999.
EK vyčlenila na kompenzáciu nákladov spojených s odstavením oboch blokov naplánovaným na roky 2006 a 2008 v prepočte približne 6,45 mld. Sk. Prostriedky pochádzajú zo zdrojov fondu Phare, každé dva roky podpíše Slovensko finančné memorandá na 20 mil. EUR. Konečná likvidácia oboch blokov by podľa minuloročného odhadu stála približne 15 mld. Sk. Do zvýšenia bezpečnosti oboch blokov investovali elektrárne zhruba 200 mil. USD. Predčasné odstavenie prvého bloku v roku 2006 a druhého o dva roky neskôr prinesie oproti zamýšľanému termínu v roku 2015 stratu asi 4 mld. Sk (1 euro = 43,649 Sk).