Bratislava 22. októbra (TASR) - Vyplácanie neúmerne vysokého odstupného a odmien manažérom niektorých podnikov, nezriedka aj v miliónoch korún, nie je podľa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR chybou zákonov, ale tých, čo ich porušujú. Zákony, ktoré poskytovanie odmien a odstupného upravujú, sú podľa rezortu dobré a nie je dôvod ich meniť.
Ako informovala riaditeľka odboru komunikácie s verejnosťou MPSVR Magdaléna Sedláčková, platný zákon o odstupnom odškodňuje zamestnanca pri skončení pracovného pomeru z organizačných dôvodov. Umožňuje pritom vyplatiť maximálne odstupné v sume päťnásobku priemerného mesačného zárobku zamestnancovi, ktorý bol v pracovnoprávnom vzťahu založenom pracovnom zmluvou. Tou je aj manažérska zmluva, ak obsahuje náležitosti podľa Zákonníka práce. Zamestnanec, ktorý bol odvolaný z funkcie a zároveň mu neskončil pracovný pomer, nárok na odstupné nemá.
Odmeňovanie upravuje zákon o mzde a na Slovensku je liberalizované. Odmena je zložkou mzdy, pričom jej výška je vecou individuálneho dojednania medzi zamestnávateľom a zamestnancami. V zákone sa tak uplatňuje princíp zmluvnej voľnosti, ktorá sa v oblasti odmeňovania uplatňuje v Európskej únii a je na nej postavený aj nový Zákonník práce, účinný od 1. apríla 2002.
"Ani manažérske zmluvy by nemali byť v rozpore so zákonom o odstupnom, zákonom o mzde a pravidlami slušnosti občianskeho spolužitia, čo je jedným z princípov platného Zákonníka práce. Spomínané zákony sú dobré, netreba ich meniť. To, čo treba na Slovensku zmeniť, je morálka," zdôrazňuje rezort práce.
Odstupné, ktoré prevýšilo milión Sk, dostal napríklad aj bývalý generálny riaditeľ SPP Pavol Kinčeš, ktorý musel odísť z funkcie po škandále s luxusným bytom od podniku.
* san zll