i zámorské výpravy do tropických krajín. Obchodníci odtiaľ dovážali exotické teplomilné rastliny, ktoré bolo odvtedy možné pestovať aj v miernom podnebí.
Zimné záhrady a skleníky boli veľ-mi obľúbené najmä vo viktoriánskej ére Anglicka. U nás hrali svoj prím zasklené verandy alebo arkiere, ktoré predstavovali zimné záhrady v meštianskych obytných domoch z 19. storočia. V súčasnosti zaznamenávajú zimné záhrady renesanciu, najmä v rodinných domoch. Je to pochopiteľné, veď každý človek sa snaží vytvoriť si príjemný domov a uplatniť v ňom prvky, ktoré by zvýšili kvalitu jeho bývania. A to zimná záhrada môže urobiť.
* Kam umiestniť zimnú záhradu
V nájomnom dome sa do podoby zimnej záhrady môže upraviť veranda, lodžia alebo aj dvojité okno. Zimná záhrada teda nemusí byť iba výsadou bývania v rodinnom dome. Je to však dodatočný zásah do exteriéru budovy a treba ho technicky aj esteticky dôkladne premyslieť. Do vonkajšieho vzhľadu architektúry domu sa dá zasiahnuť iba so súhlasom architekta - autora pôvodnej architektúry domu, majiteľa domu a susedov. Z tohto dôvodu je rozumné uvažovať nielen o individuálnej zimnej záhrade pre jeden byt, ale dohovoriť sa o celkovej koncepcii viacerých zimných záhrad v nájomnom dome, ktoré by v rámci celej budovy mali svoju logiku a podobnú realizáciu.
Pri tvorbe architektúry nového rodinného domu je možné vopred rátať s viacerými požiadavkami klienta, teda aj so zimnou záhradou, ktorá ovplyvňuje štýl a charakter domu. Dom vzniká v procese, tvorí sa od predstáv a požiadaviek cez technické a konštrukčné riešenie najprv v podobe projektu. Je dostatok času vyriešiť ho tak, aby celok so zimnou záhradou pôsobil harmonicky.
Zimná záhrada nemusí byť iba malým kúskom prírody s exotickou faunou, dá sa s ňou počítať ako s plnohodnotnou užívacou časťou obydlia. Podľa toho sa volí spôsob zasklenia, ventilácia a jej vykurovanie. Architektúra zimnej záhrady vychádza z prevádzky celého domu. Treba sa zaoberať tým, či ju umiestniť na poschodí, alebo na prízemí, dôležité je posúdiť jej tvar, rozmery a farby, aby zhodnotila celkovú architektúru domu.
* Účel zimnej záhrady
Zimná záhrada môže byť súčasťou krytého bazénu, môže rozširovať obytnú miestnosť, jedáleň či halu, zobytniť strešnú terasu alebo podkrovný priestor. Príjemným riešením môže byť na zimnú záhradu pretvorené zasklené átrium alebo krytý prechodný prvok medzi dvoma časťami domu (napr. zádverie, časť schodiska). Zimná záhrada môže byť obývateľná po celý rok, ale môžeme zvoliť aj takú alternatívu, ktorá sa dá využívať iba na letné posedenie a pestovanie kvetín.
* Rozmanité materiály
Na konštrukciu zimnej záhrady môžu byť použité rôzne materiály - hliník, PVC alebo iný plast, drevo, oceľová konštrukcia, pozinkovaný kov. Pri všetkých treba zvážiť ich prednosti i nedostatky. V súčasnosti sú obľúbené materiály, ktoré nevyžadujú veľkú údržbu. Patrí k nim najmä plast a kov, ale k štýlu niektorých rodinných domov sa predsa len lepšie hodí tradičné drevo. Drevená konštrukcia vyžaduje väčšiu pozornosť a isté úpravy, ktoré pri plaste a kove nie sú potrebné. Takáto konštrukcia zimnej záhrady sa v našich podmienkach dá zrealizovať z dreva duba, ktoré vydrží aj 50 rokov. Panuje však aj taký názor, že vzhľadom na zvýšenú vlhkosť sú lepšie teak alebo severský smrek. Veľa však závisí na prostriedkoch na impregnáciu dreva, ktoré sú dnes na vysokej úrovni. Problémom drevených konštrukcií zimných záhrad býva topiaci sa sneh na streche. Voda sa dostáva do škár, zamŕza a vtedy ani impregnácia nepomáha, pretože drevo praská. Vyriešiť sa to dá iba precíznym oplechovaním strechy tak, aby plech nenarušil vzhľad zimnej záhrady.
* Ventilácia a vykurovanie
Najčastejšie podceňovaným prvkom v zimnej záhrade býva, a to najmä pri amatérsky realizovaných zimných záhradách, ventilácia a vykurovanie. V zimnej záhrade vzniká vlhko, ktoré treba odvetrať a vetranie by malo byť riešené v súvislosti s účelom zimnej záhrady. Najmä tropické rastliny potrebujú vymieňať vzduch aj v zime, preto je potrebné zvážiť vyhovujúci systém, aby pri tom nemohli zmrznúť. Zimná záhrada, ktorá je používaná iba v lete, nemusí mať žiaden zložitý systém, na vyvetranie stačia dvere. Ak však má byť zimná záhrada využívanou súčasťou obydlia po celý rok, treba v nej vetrať aj iným spôsobom, nie cez iné obytné miestnosti!
* Zasklenie
Zimná záhrada by mala byť kvalitne zasklená. V súčasnosti sa dajú použiť termoregulačné sklá aj dvojsklá, plnené rôznymi plynmi alebo opatrené fóliami. Veľmi výhodné sú polykarbonátové platne (známe aj ako lexan), môžu byť aj komôrkové. Sú odolné voči nepriaznivým vplyvom počasia, v lete zabraňujú skleníkovému efektu a hromadeniu tepla, v zime zase únikom tepla a tepelným stratám.
Zimná záhrada môže mať obdĺžnikový alebo štvorcový pôdorys, pultovú, sedlovú, stanovú strechu alebo môže byť pokračovaním hmoty domu a jeho strešnej konštrukcie, pričom sa odlíši iba zasklením zhora a z bokov. Robiť zimnú záhradu svojpomocne je isté riziko, že podceníte technickú stránku. V súčasnosti existuje viacero firiem, ktoré sa zaoberajú realizáciami zimných záhrad, pred ich výstavbou spracujú projekt, problémom však býva dosť vysoká cena.
Zimná záhrada nemusí byť roz-ľahlá. Aj menší priestor splní naše požiadavky a človek v nej nájde príjemný kútik na relaxáciu podľa svojich predstáv. *