Charakter obývacej izby môžeme vyjadriť viacerými prívlastkami - je útulná a pohodlná pre domácich, priateľská a pohostinná pre návštevy. Premyslene vybratý typ zariadenia jej dodá vzdušnosť, vhodne zvolené osvetlenie atmosféru a farebná škála nábytku a doplnkových predmetov náladu. Rozdelenie obývacej izby na jednotlivé zóny závisí, samozrejme, od jej veľkosti. Činnosti, ktoré chceme do nej sústrediť, si musíme starostlivo rozložiť do daného priestoru tak, aby sa nevhodne neprelínali a navzájom si neprekážali.
Pokiaľ nám to dispozičné riešenie bytu alebo domu dovoľuje, riešime obývaciu izbu ako otvorený priestor, kontinuálne nadväzu-júci najmä na vstupnú halu, kuchyňu, jedáleň. Prepojením s vonkajšími obytnými priestormi, napríklad s terasou, balkónom či zimnou záhradou, získa bývanie nový zaujímavejší rozmer.
* Štýl obývacej izby
Obývacia izba je spravidla najväčšou a najreprezentatívnejšou miestnosťou v byte. Pri projektovaní rodinných domov dokonca navrhujeme celé obytné podlažie - prízemie ako miesto, kde sústredíme bežný každodenný, ale i spoločenský život rodiny. Ďalšie podlažie potom tvorí tichú, odpočinkovú zónu. Štýl zariadenia obývacej izby by mal byť v súlade s celkovým štýlom zariadenia bytu a v súlade s potrebami jeho užívateľov. Pri zariaďovaní rodinného domu nesmieme prehliadnuť celkové architektonické stvárnenie objektu. Iba tak dosiahneme harmóniu vnútorného priestoru s vonkajšou architektúrou a najmä jeho osobitú atmosféru, odrážajúcu individuálny vkus majiteľov. Priestor je vzácny pojem a nemali by sme ho len tak zapratať robustnými zariaďovacími predmetmi, ktoré premenia izbu na neprehľadné skladisko. Účelné, moderné a praktické sú nízke skrinky na nožičkách, jednoduché subtílne poličky zavesené buď na stene alebo zaujímavé poličkové solitéry na odkladanie kníh a časopisov. Svoje uplatnenie v súčasnom interiéri nachádzajú i rustikálne alebo starožitné komody. Neodmysliteľným kusom nábytku sú skrinky alebo stolíky pod televízor a na umiestnenie zvukovej aparatúry. Z materiálov sa okrem masívneho dreva a dyhovaných dosák teší obľube číre, matné alebo mliečne sklo, prírodný i syntetický kameň, lesklý či matný kov.
* Jednoduché línie
Dominantným zariaďovacím prvkom obývacej izby je sedacia súprava. V súčasnej ponuke prevládajú jednoduché línie a subtílnosť sedacieho nábytku. Čalúnená časť je kombinovaná s drevenými prvkami (napr. nožičky, područky, lišty). Moderným prvkom sú kovové nožičky v chrómovom prevedení. Prvoradý je však komfort sedenia s dôrazom na základné ergonomické parametre človeka. Dokonale odľahčené konštrukčné systémy a prepracované rozkladacie mechanizmy umožňujú ľahkú manipuláciu. Na čalúnenú časť sú určené poťahové textílie - bavlna, polyester, žakar, plyš, mikroplyš a špeciálne tkaniny s nešpinivou úpravou. Tá sa dosiahne dodatočnou impregnáciou látky vrstvou zabraňujúcou znečisteniu. Pre náročnejších sú určené kožené sedacie súpravy, ktoré sa vyznačujú dlhou životnosťou a ľahkou údržbou. Módny trend určuje farebnosť poťahových materiálov, v konečnej miere však závisí od vkusu budúcich užívateľov. Žiadané sú pastelové tóny od smotanovej, béžovej, okrovej až po všetky odtiene hnedej. Extravagantnejšie sú sedacie súpravy v tyrkysovej, červenej i čiernej farebnosti. Nevylučujú sa ani kombinácie viacerých farieb na jednom kuse sedacieho nábytku, dokonca ani kombinácie viacerých typov sedacieho nábytku v rôznych zoskupeniach. Neodmysliteľným doplnkom sedacej súpravy sú konferenčné, servírovacie a odkladacie stolíky. Obľúbeným a osvedčeným je mobilný stolík na kolieskach, ktorý umožňuje ľahkú manipuláciu a je vždy poruke. Stolík môže byť doplnený malou odkladacou zásuvkou alebo poličkou na uloženie novín a časopisov. Praktická je sústava viacerých stolíkov, ktoré sa dajú zasúvať pod seba. Poslúžia najmä pri väčších spoločenských posedeniach.
Atmosféru obývacej izby dopĺňajú rôzne zbierky - napríklad kníh, obrazov, fotografií, skla, porcelánu, starožitností a iných predmetov. Pohľad na ne vyvoláva príjemné spomienky a obdiv návštevy. Obrazy zdobia steny, drobné predmety uložíme na poličky, sklo a porcelán vystavujeme v zasklených skrinkách. Cieleným bodovým osvetlením zvýrazníme ich estetický účinok v priestore.
* Aké svietidlá?
Svetlo je dôležitým prvkom obývacej izby a má viacero funkcií. Celkové osvetlenie miestnosti nesmie byť príliš intenzívne, ostré a rušivé. Starostlivo treba preto zvážiť výber svietidiel a žiaroviek alebo žiariviek. Dostatok svetla a príjemnú atmosféru dodajú obývačke napríklad dve až tri stojanové svietidlá rovnakého tvaru, najčastejšie z mliečneho skla. Nesmieme zabudnúť na cielené osvetlenie funkčných zón tak, aby sme v nich mohli pohodlne relaxovať a vykonávať jednotlivé činnosti. V špecializovaných predajniach so svietidlami ponúkajú aj dizajnérsky zaujímavo stvárnené svietidlá kombinované z rôznych netradičných materiálov, napríklad z plastov, pa-piera i textilu, doplnené pestrofarebnými sklíčkami.
Pri zariaďovaní obývacích izieb nesmieme zabudnúť na podlahy. Prím v podlahových krytinách hrajú parkety a laminátové plávajúce podlahy, prípadne keramická dlažba. Vyznačujú sa trvanlivosťou, väčšina z nich je vysoko odolná voči mechanickému poškodeniu, ľahko sa udržiavajú v čistote a ocenia ich najmä alergici.
Okno je neodmysliteľnou súčasťou miestnosti a predstavuje prepojenie medzi exteriérom a interiérom. Pre zachovanie maximálnej intimity domáceho prostredia ho chránime pred zvedavými pohľadmi zvonka žalúziami, záclonami a závesmi. Textilné žalúzie boli spočiatku určené pre administratívne miestnosti, ale postupne prechádzajú aj do obytných priestorov. V súčasnosti sú žiadané žalúzie imitujúce tradičné záclony a závesy. Kvalitné záclony a závesy majú výbornú splývavosť, ľahko tvoria faldy a sú odolné voči slnečnému žiareniu, čo zaručí ich stálofarebnosť. Ich výber závisí od vkusu a citu majiteľa. Dôležité je, aby textílie farebne zjednocovali interiér. Pri jednotnom farebnom a vzorovom ladení interiéru treba využiť ponuku rovnako vzorovaných textílií určených na závesy ako na poťahové látky.
* Každodenný relax
Významným prvkom, ktorý výrazne ovplyvňuje nielen vonkajšiu architektúru objektu, ale zároveň kvalitatívne obohacuje a zväčšuje obytný priestor, je zimná záhrada. Zasklenie lodžie, terasy alebo vybudovanie samostatnej presklennej konštrukcie zlepšuje bývanie. Už to zďaleka nie sú iba priestory na pes-tovanie teplomilných rastlín, okrasných i exotických drevín či byliniek, aj keď zeleň stále zostáva dominantnou v zimnej záhrade. Takto získaná úžitková plocha je priam ideálna na každodenný relax. Môže však byť zariadená aj ako jedáleň, pracovňa, ateliér. Ojedinelými dnes nie sú ani riešenia zimných záhrad s bazénmi. Na vybudovanie základnej konštrukcie zimnej záhrady sú k dispozícii materiály ako drevo, hliník, oceľ a PVC. Pri realizácii sa pozornosť musí venovať najmä konštrukčným riešeniam spojov medzi murovanou časťou stavby a elastickou zimnou záhradou. Ďalej si treba určiť, či ju budeme vykurovať, alebo nie. To vyplýva z účelu, na aký budeme zimnú záhradu využívať a z orientácie na svetové strany. Veľmi dôležitý je spôsob letnej tepelnej ochrany, keď pri silnom slnečnom žiarení teplota v zimnej záhrade dosahuje až 65 stupňov Celzia. Najúčinnejšie je tienenie z vonkajšej strany konštrukcie. V letnom i zimnom období je nevyhnutné vetranie, ktoré okrem prísunu čerstvého vzduchu zabraňuje kondenzácii vodných pár na vnútornej strane skiel. Treba brať do úvahy aj to, či sa budú priľahlé miestnosti vetrať cez zimnú záhradu, alebo budú mať samostatné okenné otvory. Správne navrhnutá zimná záhrada znižuje v závislosti od jej orientácie celkové tepelné straty objektu a prispieva k úspore tepelnej energie. *