
Paul McCartney počas vystúpenia. FOTO - TASR
Na prvých miestach sedeli požiarnici, za nimi celý New York. Oblečení v uniformách podobných postavičkám filmu Hoří, má panenko, sledovali koncert hviezd, ktoré im v sobotu večer do newyorskej haly Madison Square Garden prišili vzdať hold. Nebola to pietna akcia, včera sa hasiči, hrdinovia Ameriky, prišli v prvom rade zabávať. Priamy prenos mohli slovenskí diváci sledovať v nedeľných ranných hodinách na HBO.
Večer, ktorý bol manifestom víťazstva slobody nad terorom, otvoril David Bowie. V orientálnom sede najprv zahral na malej samohrajke pesničku Paula Simona America. Potom prišla Heroes. Pokojne by sa v tento večer mohla stať aj hymnou historického podujatia.
Najväčšie ovácie v ten večer patrili newyorským požiarnikom. „Tento večer patrí vám,“ povedal komik Billy Crystal. Veľa ich kolegov zahynulo v osudný deň 11. septembra, keď pomáhali pracovníkom Svetového obchodného centra opustiť budovy. Boli medzi poslednými, ktorým sa z valiacich ruín uniknúť nepodarilo.
Známy komik si neodpustil niekoľko vtipných narážok na postavu bin Ládina, páchateľa útokov. „Nepodarilo sa mu zničiť naše mesto, ktoré je najlepšie na svete. Veď, kde by ste mohli kúpiť rolexky za 1 dolár, ak nie tu,“ rozosmial Crystal divákov.
Crystal spomínal na staré dobré časy, keď najväčším nepriateľom mesta bol bejzbalový nadhadzovač Atlanty Braves John Rocker. Zavtipkoval aj na tému náboženskej súdržnosti. „Kresťania, židia a moslimovia by nemali dopustiť, aby Mariah Carey nakrútila ďalší fim,“ povedal.
Bol tam aj bývalý americký prezident Bill Clinton, čerstvý občan mesta, ktorý na koncert prišiel aj s manželkou Hillary. Má vraj informácie, podľa ktorých bin Ládinovi ľudia pozerajú celý čas americkú televíziu. „Dúfam, že sledujú aj tento večer,“ dodal. Radosť a bezstarostnosť sa stali mottom akcie, signálom, že Američania sa prestali báť. „Musíme ukázať svetu, že sa vieme opäť zabávať,“ povedal Crystal v programe, ktorý do sveta vysielal hudobný kanál VH-1.
Prekvapili hardrockoví Bon Jovi s prerobenou akustickou Living On A Prayer. Refrén, ktorý obyčajne spievajú štadióny, z úst Johna Bona Joviho znel ticho ako modlitba.
Po dlhšom čase sa vedľa seba objavili aj trblietavé dvojčatá Mick Jagger a Keith Richards, lídri Rolling Stones. Zahrali málo známu a neopočúvanú Salt On Earth a potom hit Miss You. Boli tam obnovení The Who, Elton John a Billy Joel, ktorý zaspieval New York, State of Mind.
Záver patril Paulovi McCartneymu, jednému z hlavných organizátorov večera.
Bývalý člen Beatles zahral päť piesní vrátane nového singlu Lover to a Friend. Výťažok z neho McCartney nasmeroval na konto pre rodiny obetí nešťastia v New Yorku. Let It Be v grandióznom finále spievala s McCartnym celá hala a tisíce požiarnikov.
Spolu s koncertom v New Yorku sa v iných miestach po celej Amerike uskutočnili ďalšie benefičné akcie.
Kritici obviňujú hviezdy, že sa priživujú na podobných vystúpeniach. Organizátori newyorského koncertu však tvrdia, že len na vstupnom vyzbierali 20 miliónov dolárov.
PETER BÁLIK