BRATISLAVA – Minister spravodlivosti Ján Čarnogurský včera v diskusnej relácii STV povedal, že korupcia nie je najväčším problémom, ktorý trápi slovenské súdnictvo.
Jeho názor je v rozpore s výsledkami prieskumu verejnej mienky, v ktorom oproti minulému roku prudko vzrástol počet ľudí, ktorí súdy označili ako miesto, kde musia podplácať.
Minister sa domnieva, že súdnictvo najviac potrebuje zdokonaliť procesné a iné právne predpisy a aj technické a organizačné zabezpečenie súdov.
Čarnogurský povedal, že ministerstvo spravodlivosti „robí všetko, aby obmedzilo možnosť korupcie“. Za kľúčové protikorupčné kroky pokladá novelu Trestného zákona, zavedenie majetkových priznaní sudcov a plošné spustenie projektu súdny manažment. Skúšobná prevádzka tohto projektu ukázala, že počítačové vybavenie súdov a nová organizácia práce dokáže podstatne urýchliť prácu justície. Prieťahy v súdnom konaní sa pokladajú za jeden z motívov, prečo sú ľudia ochotní ponúknuť úplatok sudcovi. Projekt súdny manažment zabezpečuje aj rýchle pridelenie spisu náhodne vybratému sudcovi. Odborníci tvrdia, že tento spôsob výrazne sťažuje možnosť sudcu podplatiť.
Združenie sudcov Slovenska dlhodobo samostatne vyvíja a navrhuje riešenia na očistenie a spriehľadnenie súdnictva. Viceprezidentka združenia Soňa Minxová s ministrom súhlasila: „Väčšina sudcov je absolútne nekorupčných.“
Nepriaznivú verejnú mienku vraj dokáže vytvoriť konanie niekoľkých jednotlivcov. „To dobré potom niekde zanikne,“ povedala Minxová. Zhoršenie verejnej mienky o korupcii v súdnictve si vysvetľuje aj tým, že o tejto téme začali hovoriť na verejnosti práve samotní sudcovia, aby na problém upozornili. Sudcovia podľa nej aj sami hľadajú cesty ako bojovať proti korupcii: „Chceme, aby verejnosť mala dôvod zlepšiť si názor na justíciu.“
PETER KUNDER