Preventívne očkovanie voľne žijúcich líšok prebieha už osvedčeným spôsobom orálnej vakcinácie, keď vakcinačný vírus je súčasťou návnady a líška sa po požití, respektíve po prehryznutí návnady imunizuje. Tento spôsob je podľa odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie veľmi perspektívny, ekologicky neškodný a finančne dostupný.
Vakcinačné návnady budú voľne rozložené v prírode, lesoparkoch a na skládkach odpadu. Hoci vakcinačný vírus je pre človeka pri bežnom zaobchádzaní neškodný, pri kontakte so sliznicou treba vyhľadať lekára. Až do skončenia vakcinačnej kampane - 17. novembra - bude platiť zákaz vodenia psov do lokalít, ktoré by mali byť vyznačené nápisom o vykonávaní očkovania.
Podľa Krajskej veterinárnej správy sa situácia vo výskyte besnoty oproti minulým rokom zlepšila. Tento týždeň síce zaznamenali jeden prípad v Čadci, bol to však prvý výskyt v kraji od mája tohto roku. Ide najmä o nájdené uhynuté alebo zabité zvieratá, ktorým sa odoberie vzorka z mozgu a tá ide na expertízu.
Pri iných druhoch zvierat sa s besnotou v posledných rokoch nestretli. V Žiline vďaka systematickému polročnému očkovaniu domácich zvierat na území mesta ani v prímestských častiach nebola besnota zaznamenaná už päť rokov.
ANDREA HARMANOVÁ