sa to nevymyká z rámca predchádzajúceho obdobia.
Závodný výbor zatiaľ neplánuje pristúpiť na tvrdšie metódy vymáhania miezd pre zamestnancov a v súčasnosti prebieha kolektívne vyjednávanie. „Existujú dohody, podľa ktorých v takýchto prípadoch postupujeme. Navyše podľa zákona má zamestnávateľ ešte čas na doplatenie miezd, takže zatiaľ neporušuje zákon. Nevylučujem ale, že od prvého marca odborový zväz niečo urobí,“ skonštatoval Vaško.
Imuna je už niekoľko rokov v predprivatizačnej agónii. Podľa Vaška nesie zodpovednosť za súčasný stav podniku vládny kabinet. „V januári sme poslali premiérovi Dzurindovi výpis z uznesenia, v ktorom sme ho upozornili na tento stav a v plnej miere sme preniesli zodpovednosť na vládu. Čakáme, ako bude reagovať. Na základe toho, respektíve ak nám neodpovie, pripravujeme ďalšiu akciu. Chceme upozorniť spoločnosť na stav, ktorý v tejto firme nastal.“
Vaško skonkretizoval, že odborári zorganizujú protestné zhromaždenie. List premiérovi posielali z Imuny 23. januára. „Ak zoberieme do úvahy povinných 30 dní na odpoveď, do dnešného dňa sa nám mal Dzurinda vyjadriť. Pár dní ešte počkáme,“ dokončil Vaško.
S otázkou, či zamestnávateľ vyplatí zamestnancom mzdu za január do konca mesiaca tak, ako mu to ukladá zákon, sme sa obrátili na obchodného námestníka Pavla Šaršalu. „Všetky peniaze, ktoré prídu na účet, sú určené na mzdy. Do stredy by peniaze mali prísť a mali by byť vyplatené. Všetky kroky s našimi hlavnými dlžníkmi sú vedené tak, aby peniaze boli,“ dodal Šaršala.
Momentálne je zhruba 50 ľudí, ktorí pracujú na divízii infúznych roztokov, doma na 60-percentných náhradách mzdy. Ostatní z celkového počtu 530 zamestnancov pracujú.
V druhom štvrťroku sa v Imune chystá hromadné prepúšťanie. Šaršala potvrdil, že by malo postihnúť najviac 70 zamestnancov. Výpovedné lehoty im začnú plynúť prvého apríla.
IVETA BENKOVÁ