ani jeden dolár na deň. Tomuto kritériu zodpovedá 48 štátov sveta.
Podľa Európskej únie je toto rozhodnutie symbolickým krokom k vytvoreniu spravodlivejšieho medzinárodného obchodu. Únia otvorila svoje trhy skoro celej produkcii chudobných štátov okrem zbraní.
K prijatiu takéhoto opatrenia tlačila Európska komisia 15 štátov únie už šesť mesiacov. K požiadavke sa prednedávnom pripojil aj generálny tajomník Organizácie Spojených národov Kofi Annan, ktorý je tiež zástancom „modelu všetko okrem zbraní“.
Európsky komisár pre obchod Pascal Lamy vyhlásil, že je to „prvý prípad, keď bola obchodná politika modifikovaná v prospech rozvojových krajín“. Európska únia vyzvala ostatné rozvinuté štáty sveta, medzi inými Spojené štáty americké a Japonsko, aby sa k iniciatíve pripojili.
Prijatie opatrenia v ďalších štátoch nebude jednoduché, keďže aj v európskej päťnástke čelil nápad silnému tlaku. Najvýraznejšie proti uvoľneniu obchodu s najchudobnejšími krajinami vystupovali krajiny so silnou farmárskou loby.
Poľnohospodári sa obávajú, že otvorenie trhov rozvojovým štátom ich môže ohroziť. Preto sa predstavitelia európskych štátov dohodli, že na niektoré citlivé komodity - cukor alebo ryžu - budú odstránené dovozné bariéry až v roku 2009. Tento kompromis nevyhovoval Francúzom, ktorí preto chceli otvorenie trhov zablokovať. Na základe hlasovacích pravidiel únie však ich odpor na zablokovanie dohody nestačil. (gk)