iu makroekonomiky a zabezpečiť podobné inštitucionálne prostredie ako v krajinách Európskej únie.
Podľa hlavného ekonóma Svetovej banky Jeana-Jacqua Dethiera by malo ísť o budovanie štátnej pokladnice, agentúry na riadenie štátneho dlhu a decentralizáciu verejných financií. „Bude treba presne povedať, v akých oblastiach je naša pomoc potrebná,“ povedal Dethier. V nasledujúcich mesiacoch by malo konkrétnu predstavu definovať ministerstvo financií a približne na jeseň o výške a účele pomoci rozhodne rada riaditeľov banky.
Dethier ocenil doterajšie kroky vlády v reforme, ako aj zmenu prípravy štátneho rozpočtu na budúci rok a zredukovanie a integráciu štátnych fondov. „Postup, ktorý prijala slovenská vláda, je v súlade s odporúčaniami Svetovej banky. Sme veľmi spokojní s takýmto postupom,“ povedal.
Reforma verejných financií podľa neho prinesie efektívnejšie riadenie štátnych peňazí, čo sa odrazí aj na uvoľnení daňovej politiky: „Veríme, že v strednodobom horizonte, po procese fiškálnej konsolidácie, sa vytvorí priestor na zníženie daňového zaťaženia.“ Takýto výsledok reformy podľa neho možno očakávať v priebehu troch až štyroch rokov.
Technická podpora zmien riadenia štátnych peňazí bude súčasťou Stratégie pomoci pre Slovensko (tzv. Country Assitance Strategy - CAS), v rámci ktorej by na Slovensko v rokoch 2001 až 2003 mali prísť výhodné úvery v objeme až 20 miliárd korún. CAS pre Slovensko schválila Svetová banka vo februári a jej plné využitie je podmienené pokračovaním reforiem všetkých kľúčových oblastí.
Hovorca ministerky financií Peter Švec spresnil, že Slovensko nemusí čerpať celý predpokladaný úver v objeme 10 miliónov dolárov. „Na porovnanie, Maďarsko na to potrebovalo 7,5 milióna dolárov,“ doplnil Švec. Konečná výška bude závisieť od návrhu ministerstva, ktorý musí odobriť Svetová banka.
JURAJ JAVORSKÝ