
Colin Powell a George Robertson - v NATO sa vieme dohodnúť. FOTO - REUTERS
BRUSEL - Generálny tajomník NATO George Robertson včera v Bruseli oznámil, že aliancia je pripravená zúžiť demilitarizovanú zónu okolo Kosova. Ministri zahraničia členských štátov aliancie tak reagovali na žiadosť juhoslovanskej vlády, ktorá sa týmto opatrením pokúša čeliť oddielom etnických Albáncov operujúcim v údolí Preševa na juhu Srbska.
Robertson zdôraznil, že šéfovia diplomacií členských krajín vyjadrili na zasadaní silné znepokojenie zo situácie na juhu Srbska. NATO je „pripravené uskutočniť odstupňované a podmienené zúženie pozemného bezpečnostného pásma“, píše sa v komuniké, ktoré však nespresňuje, kedy by k takému kroku malo prísť. Konkrétny postup podľa Robertsona stanoví Severoatlantická rada na základe vojenských návrhov.
Pásmo bude naďalej spadať do pôsobnosti veliteľa síl NATO v Kosove (KFOR), ktorý bude rozhodovať aj o prístupe juhoslovanských ozbrojených a policajných síl do tejto zóny. NATO považuje nedávny návrh juhoslovanskej a srbskej vlády na riešenie situácie v južnom Srbsku za „významný prvý krok vpred“ pri dosahovaní východiska rokovaním. Naliehavo vyzýva Belehrad, aby okamžite uplatnil opatrenia na budovanie dôvery, a etnických Albáncov, aby prijali ponúkané rokovanie.
Generálny tajomník povedal, že nový juhoslovanský režim sa poučil z chýb predchádzajúceho prezidenta Slobodana Miloševiča - je si vedomý, že problémy nemožno riešiť násilím. Zdôraznil, že KFOR urobia všetko pre to, aby zabránili albánskym oddielom v páchaní ďalšieho násilia.
Oznámil, že včera hovoril s macedónskym prezidentom Borisom Trajkovským a informoval ho o zámeroch NATO posilniť bezpečnosť a stabilitu jeho krajiny. KFOR robí dodatočné opatrenia na posilnenie ochrany hraníc medzi Kosovom a Macedónskom. „KFOR sú oddané ochrane všetkých obyvateľov Kosova. Etnicky motivované násilie nebude tolerované,“ pohrozil. Oznámil, že Pietera Feitha vymenoval za zmocnenca pre južné Srbsko a Shawna Sullivana za svojho zástupcu v Belehrade. (čtk)