dokáže dohodnúť.
„Vítame európsku bezpečnostnú a obrannú politiku, pretože posilňuje Severoatlantickú alianciu aj Európsku úniu,“ vyhlásil Powell na tlačovej konferencii po zasadaní ministrov zahraničia NATO. Zdôraznil, že dôležité je z tohto hľadiska zabezpečiť, aby práve vojenské orgány NATO plánovali prípadné budúce operácie Európskej únie.
„Vítame všetky kroky na zlepšeniu kapacít (európskych spojencov) vrátane hlavného cieľa EÚ“, ktorým je vytvoriť v roku 2003 európske sily rýchleho nasadenia na mierové operácie. Powell tak jasne poprel obavy, ktoré kolovali pri nástupe novej americkej vlády, že na rozdiel od Clintonovej administratívy nie je „európskej obrane“ naklonená. Dôraz na plánovanie európskych akcií NATO možno považovať za odkaz Turecku, ktoré doteraz nechcelo umožniť automatický prístup EÚ k týmto kapacitám NATO, ale aj Francúzsku, ktoré dlho presadzuje vlastné európske vojenské plánovanie.
Powell ubezpečil, že USA sa nehodlajú stiahnuť z Bosny a Kosova. „Vošli sme tam spoločne a odídeme spoločne,“ uviedol pred novinármi. Zdôraznil, že USA sú úspechu balkánskych krajín misií NATO oddané rovnako ako európski spojenci. Chcú splniť svoje záväzky a podieľať sa na vyhodnocovaní oboch operácií.
Powell sa domnieva, že našiel veľké pochopenie pre americký plán raketovej obrany - spojenci sa podľa neho stotožňujú s americkým znepokojením zo šírenia zbraní hromadného ničenia vo svete. „Mali by sme využiť všetky dostupné zdroje na odstránenie tejto hrozby.“ Spojené štáty však budú so spojencami, ale aj s Ruskom a Čínou konzultovať. Až potom sa rozhodnú pre špecifickú technológiu a projekt protiraketovej obrany. (čtk)