V Peru vládne „videokracia s fujivíziou“

Po štyroch mesiacoch pobytu v Miami sa bývalý člen peruánskeho kongresu Alberto Kouri, ktorého doma obvinili z prijímania úplatkov vo výške 15 miliónov dolárov od bývalého šéfa peruánskej spravodajskej služby (SIN) Vladimira Montesinosa, vrátil do vlasti.

„Vladivideá, videokracia a fujivízia.“ Tri slová, ktorých aktérmi sú bývalý šéf peruánskej spravodajskej služby Vladimiro Montesinos (vľavo) a exprezident Alberto Fujimori. Obaja sa v súčasnosti zdržujú za hranicami Peru. Montesinos počas svojej funkcie prezidentovho poradcu nahral viacero videozáznamov, ktoré skompromitovali politickú elitu, podnikateľov a naposledy aj médiá. FOTO – REUTERS

Po štyroch mesiacoch pobytu v Miami sa bývalý člen peruánskeho kongresu Alberto Kouri, ktorého doma obvinili z prijímania úplatkov vo výške 15 miliónov dolárov od bývalého šéfa peruánskej spravodajskej služby (SIN) Vladimira Montesinosa, vrátil do vlasti. Na letisku ho „privítala“ polícia, ktorá ho v eskorte odviezla priamo pred vyšetrovateľa. Ten vydal zatykač a kongresman zrejme skončí vo väzení. Dôvod? Videozáznam, na ktorom mu šéf SIN a poradca exprezidenta Alberta Fujimoriho Montesinos odovzdal úplatok. Podobný videozáznam minulý rok ukončil vládu Vladimira Fujimoriho. „Dôkazový materiál“, ktorý nahral sám Montesinos, však ešte stále odhaľuje svoje tajomstvá a, ako komentuje denník El Peruano, „hlavy padajú“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V prípade kongresmana išlo o prvý prípad, keď za mrežami skončil niekto iný ako člen bývalej vlády. Peruánske médiá v tejto súvislosti hovoria o nástupe videokracie, ktorá spôsobila masívny nákup televízorov, alebo, ako píše denník La República, tzv. fujivízorov. Všetky záznamy, ktoré podľa svojho autora dostali označenie „vladivideá“, poslúžili ako dôkazový materiál proti politickej elite, ktorú tak totálne sparalyzovali. Videokazety sa však otočili aj proti podnikateľom a v zatiaľ poslednej vlne atakovali mediálnych magnátov. Reťazovité obviňovanie sa pritom odohráva pred zrakmi miliónov divákov. V prípade médií však nejde iba o „vladivideá“, ale aj o dokumenty, ktoré by právnik nazval zmluvy.

Montesinos a Fujimori, ktorým nestačila otvorená podpora televíznych kanálov, podpísali s mediálnymi magnátmi dohody, na základe ktorých s nimi vláda osobitne zaobchádzala.

SkryťVypnúť reklamu

Ako prví skončili na odpaľovacej rampe „fujivízie“ bratia Samuel a Menel Winterovci, menšinoví akcionári TV stanice Frecuencia Latina. Winterovci získali v roku 1997 kontrolu nad TV stanicou po tom, ako vláda odobrala peruánske občianstvo väčšinovému akcionárovi spomínaného kanála Baruchovi Ivcherovi. V novembri 1999 podpísali s Montesinosom „zmluvu o výmene služieb“. Klauzuly tohto dokumentu obsahujú všetky náznaky manipulácie s médiami. „Obsah a titulky správ bude koordinovať zmluvný partner,“ píše sa v texte. Zmluvným partnerom pritom nie je nikto iný ako Montesinos. Za podpísanie tejto „zmluvy“ bývalý šéf SIN Winterovcom zaplatil pol milióna dolárov mesačne. Polícia bratov Winterovcov minulý piatok zatkla.

Títo magnáti však boli oveľa „lacnejší“ ako José Francisco Crousillat, majiteľ TV kanála América. Podpísal podobnú zmluvu, no s tým rozdielom, že Montesinos mu mesačne platil jeden a pol milióna dolárov. V pondelok aj tohto magnáta úrady zatkli. Ďalším mediálnym podnikateľom je Genaro Delgado Parker, majiteľ TV stanice Red Global Televisión. Jeho prípad je pre Peruáncov najpikantnejší, pretože iba pred necelým týždňom magnát vystupoval ako ochranca slobody tlače vo fujimoristickej mašinérii. Na svete sa však objavilo „vladivideo“, na ktorom sa Parker objavil v spoločnosti Montesinosa. V zaznamenanom dialógu mu ponúkol „služby svojej televízie“.

SkryťVypnúť reklamu

Počas posledných volieb všetky televízne stanice odmietli odvysielať politické oznamy opozičných strán, keďže to bolo predmetom „zmluvy“, v ktorej bol jasný odsek: „neodvysielať politické oznamy kandidátov vo voľbách 2000, iba ak o to zmluvná strana (Montesinos) nepožiada“. Zmluvu nikto neporušil.

JURAJ TOMAGA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  5. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  2. Čo vám nikto nepovedal o kráse, materstve a ADHD dospelých
  3. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať?
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  6. Príďte do Piešťan na oslavy 80. výročia víťazstva nad fašizmom
  7. Víno z LESOV SR žiari: Úspech na Vienale 2024
  8. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 270
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 125
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 233
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 907
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 3 450
  6. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 3 149
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 793
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 1 992
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu