NAÍ DILLÍ, DUŠANBE - Severná aliancia, ktorá môže zohrať kľúčovú úlohu v pozemnej operácii v Afganistane a v zosadení vládneho hnutia Taliban, v noci na včera opäť dôrazne odmietla možnosť, že by v novej, povojnovej vláde Afganistanu bolo miesto aj pre Taliban. Rovnako sa včera vyjadrili zástupcovia Iránu, Ruska, Indie a Tadžikistanu.
Zástupca Afganistanu v OSN (ktorá stále uznáva vládu zosadenú Talibanom v roku 1996) Raván Farhádí tlmočil odkaz Richardovi N. Haasovi, vysokému predstaviteľovi americkej vlády poverenému konzultáciami o budúcnosti krajiny s predstaviteľmi opozície: Taliban sa dopustil genocídy a mal by byť postavený pred súd.
Zastúpenie umiernených predstaviteľov Talibanu v budúcej afganskej vláde naopak žiada Pakistan a americký minister zahraničných vecí Colin Powell s tým v princípe súhlasil počas nedávnej návštevy Islamabadu. „Keď (do vlády) vstúpi Taliban, nevstúpi tam žiaden z významných afganských vodcov,“ hovorí Farhádí.
Spory o budúcom usporiadaní Afganistanu veštia aj vyjadrenia Iránu a Ruska, najväčších podporovateľov aliancie. Iránsky minister zahraničných vecí Kamal Charrází včera označil počas návštevy v Tadžikistane vstup Talibanu do vlády za „neakceptovateľný“ - a zhodol sa v tom s tadžickým prezidentom.
„Zhodli sme sa, že neexistujú dobrí a zlí teroristi a umiernený Taliban je protirečivý pojem,“ uviedlo indické ministerstvo zahraničných vecí po včerajších indicko-ruských rokovaniach v Naí Dillí.
Severná aliancia združuje predovšetkým menšinových Tadžikov a Uzbekov, zatiaľ čo Taliban je hnutím väčšinového paštúnskeho obyvateľstva.
(reuters)