BRATISLAVA – Situácia na finančnom trhu je naďalej dramatická a k jej stabilizácii musela včera druhý deň za sebou prispievať Národná banka Slovenska (NBS). Za oslabovaním koruny vidia díleri predovšetkým zahraničné platby veľkých klientov slovenských bánk. Na oživenie aktivity zahraničných hráčov, ktorá podporí hodnotu našej meny, sa zatiaľ len čaká.
Tlak na oslabovanie koruny vytvára podľa niektorých dílerov správanie veľkých podnikov. „Pomerne výhodný kurz koruny voči doláru ich motivuje predčasne uhrádzať svoje dolárové záväzky,“ povedal díler Istrobanky Marek Senkovič. Slovenské banky zabezpečujú dolárovú potrebu podnikov prostredníctvom európskej meny. Za slovenskú menu najprv nakúpia eurá, ktoré následne na svetových trhoch konvertujú na doláre. Odrazom zvýšeného dopytu po eure je jeho stúpajúca hodnota voči korune. Jedinou prekážkou preskočenia úrovne 44 korún za jedno euro sú intervencie NBS.
Spomenutý mechanizmus je podľa Senkoviča dôkazom stále silnej úlohy americkej meny v slovenskej ekonomike. „Podiel dolárových platieb dosahuje 25 až 30 % zahraničných platieb,“ upozornil Senkovič. „V krízových situáciách preto kurz dolára ovplyvňuje aj vzájomný kurz koruny a eura,“ doplnil.
Centrálna banka včera, podobne ako v pondelok, vstúpila na trh v čase, keď hodnota eura prekročila 44-korunovú hranicu. „Zdá sa, že NBS nezasahuje proti prílišnej volatilite, ale obraňuje konkrétnu hranicu kurzu,“ povedal Senkovič. Peter Ševčovic, vrchný riaditeľ menového úseku NBS, vysvetlil, že cieľom intervencií je zasiahnuť buď proti prílišnej volatilite, alebo proti ekonomicky nepodloženému trendu a dôvodom aktuálnych intervencií je druhá z týchto možností.
Trhovej podpory by sa podľa dílerov mohla koruna dočkať, až keď opäť ožije aktivita zahraničných hráčov na našom trhu. „Zatiaľ je zrejme príliš skoro na to, aby si tu banky otvárali nové pozície,“ tvrdí Senkovič. Podľa neho je to len otázka dní, a preto by sa už v krátkom čase mala situácia na devízovom trhu opäť stabilizovať.
Podporný vplyv na hodnotu meny budú mať pravdepodobne aj devízové príjmy z privatizácie. Ševčovic SME potvrdil, že centrálna banka môže časť z devízových príjmov uvoľniť na trh. „Náhodne budeme uvoľňovať devízové prostriedky prostredníctvom intervencií,“ upresnil Ševčovic.
JURAJ JAVORSKÝ