BRATISLAVA – Udržanie a zvyšovanie konkurenčnej schopnosti produkcie slovenských podnikov spracovateľského priemyslu si v rokoch 2000 až 2004 vyžiada 126-155 miliárd Sk. Najväčšie investície budú potrebné v strojárstve a najmenšie v ľahkom priemysle. Vyplýva to z analýzy vývoja spracovateľského priemyslu, ktorú v týchto dňoch dokončilo Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR).
Zodpovednosť za ozdravné procesy má podľa ministerstva niesť predovšetkým podnikový sektor a zásahy vlády do podnikov budú minimalizované. Prostriedky štátu budú môcť byť použité iba v prípadoch, kde bude zvýšenie konkurenčnej schopnosti spojené s výraznými dopadmi na zamestnanosť alebo na rozvoj regiónu.
Finančná náročnosť reštrukturalizácie sa má podľa MH SR zmierniť za pomoci strategických zahraničných investorov. Zahraničné investície sú zároveň obmedzujúcou podmienkou celej reštrukturalizácie, pretože pri ich nízkom príleve vzniká riziko nenaplnenia stanovených cieľov. Strategickí investori by okrem finančných zdrojov mohli priniesť aj moderné technológie, know-how, ako i vstup do odbytových sietí na svetových trhoch.
Práve od zvyšovania dopytu po produkcii na zahraničných trhoch bude závisieť aj úspešnosť podnikov pri zvyšovaní ich konkurencieschopnosti. Ministerstvo pritom upozorňuje na silnejúcu konjunktúru na trhoch vyspelých krajín, ktorá znamená vysoký exportný potenciál i pre slovenské podniky. Najväčšou mierou sa o rast exportu majú pričiniť podniky strojárstva a elektrotechnického priemyslu. V týchto odvetviach ministerstvo predpokladá aj najvyššiu dynamiku rastu tržieb.
Rozlične v jednotlivých odvetviach sa bude vyvíjať aj úroveň zamestnanosti. Rast sa však očakáva iba v elektrotechnickom priemysle a to v rozmedzí 1,3 až 2,7 percenta. Zvyšovanie zamestnanosti zaznamenajú lokality s vybudovanou dopravnou infraštruktúrou a dostatkom kvalifikovanej pracovnej sily, pričom dôležitú úlohu pri rozvoji regiónov zohrajú priemyselné parky a hospodárske zóny.
Podľa MH SR je pozitívom, že podiel výrobkov schopných konkurovať kvalitou v roku 1999 dosiahol 42 percent z celkového vývozu oproti 30 percentám v roku 1997. Ministerstvo však upozorňuje, že hlavnou výhodou slovenských výrobkov stále zostáva cenová dostupnosť, ktorá je len dočasná. „Hlavne vzhľadom na rast cien energií a práce treba túto konkurencieschopnosť nahradiť konkurencieschopnosťou danou kvalitou. To však vyžaduje zo strany štátu zabezpečiť rozvoj vzdelávania, výskumu a vývoja, zvyšovanie kvality výrobných procesov a podstatný rast podnikovej kultúry,“ píše sa v analýze MH SR.
TOMÁŠ KURTANSKÝ