BRATISLAVA – Do pripravovanej novely ústavy by sa malo zahrnúť aj ustanovenie o vydávaní našich občanov na trestné stíhanie do cudziny. Ak v súčasnosti slovenský občan spácha trestný čin v zahraničí, neumožňuje slovenská ústava jeho vydanie do krajiny, v ktorej ho spáchal.
Podľa poslanca Petra Kresáka by išlo o uznávanie trestnej jurisdikcie na základe medzinárodnej zmluvy, ktorú podpíše Slovenská republika v prípade medzinárodného trestného súdu. Vydávanie by bolo možné aj v rámci krajín Európskej únie na základe zmluvy, ktorú uzatvoria členské krajiny.
Poslankyňa Katarína Tóthová uviedla, že podľa jej vedomostí by sme boli „vlasť, ktorá postupuje k svojim občanom inak ako ostatné štáty. Ak chcú niekoho z politikov odrovnať, môžu si ho vyžiadať na trestné stíhanie a budú ho skúmať rok-dva a potom skonštatujú, že je nevinný“.
Poslanec HZDS Peter Brňák by považoval všeobecnú úpravu, ktorá by umožnila vydávať slovenských občanov do cudziny na trestné stíhanie, za neakceptovateľnú. „Mohlo by dôjsť k situácii, že občan SR by mohol byť v zahraničí odsúdený za trestné činy, ktoré u nás ani nepoznáme, alebo by mu mohol byť uložený trest smrti, ktorý naše zákonodarstvo nepozná. Pre dnešok si takýto variant neviem predstaviť,“ povedal Brňák. Iná situácia môže podľa neho nastať v prípade, ak vstúpime do Európskej únie a tá bude mať medzinárodný štandard aj v oblasti trestného zákonodarstva. V takom prípade už nebude podľa neho potrebné, aby štát ochraňoval pred horšími následkami trestného stíhania v iných krajinách. Potom si vie tiež predstaviť, že občana SR bude môcť odsúdiť ktorýkoľvek štátu EÚ, ak bude platiť jednotný medzinárodný štandard.
(sp)