Úverovanie podnikateľského sektora sa rozbieha len pomaly

BRATISLAVA – Situácia v poskytovaní úverov podnikateľskému sektoru je lepšia ako v minulom roku, ale toto zlepšenie je len mierne. Kým v minulom roku celkový objem úverov klesal, v tomto roku už len stagnuje. „Poskytovanie úverov sa mierne rozbieha


Prudký prepad v januári a v marci 2001 spôsobila výmena úverov reštrukturalizačným agentúram v objeme 88 miliárd korún za dlhopisy. Zdroj – NBS



BRATISLAVA – Situácia v poskytovaní úverov podnikateľskému sektoru je lepšia ako v minulom roku, ale toto zlepšenie je len mierne. Kým v minulom roku celkový objem úverov klesal, v tomto roku už len stagnuje. „Poskytovanie úverov sa mierne rozbieha, ale v zásade sa nič dramatické nedeje,“ povedal analytik Slovenskej ratingovej agentúry Ľudovít Ódor. Aj ďalší analytici s týmto názorom súhlasia a dodávajú, že banky začínajú brať úverovanie firiem vážne. „Je to dôležitý zdroj ziskov. Ak chcú zarobiť peniaze, musia požičiavať,“ povedal jeden z bankových analytikov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď celkový objem úverov bol v polovici roka o niečo nižší ako na konci minulého decembra, už sa nedá hovoriť o credit crunchi (keď objem úverov prudko klesá z iných dôvodov, ako je nezáujem podnikateľov) ako v predošlých dvoch rokoch. Kým niektoré banky zaznamenali nárast úverovej angažovanosti (podiel úverov na ich bilančnej sume stúpol), ešte stále je oveľa viac takých, ktorým tento ukazovateľ v tomto roku klesal. Na jednej strane je to spôsobené splácaním starých úverov a neposkytovaním nových a na druhej nárastom bilančnej sumy, keď novozískané prostriedky banka neinvestuje do úverov.

Dať úver je riziko

Úverovanie podnikového sektora na Slovensku je ešte stále veľmi rizikové. Banky sú preto pri rozhodovaní, komu požičajú a komu nie, veľmi opatrné. Podľa podnikateľov je táto opatrnosť prehnaná a banky by mali podľa nich ísť do väčšieho rizika. Zloženie ich úverového portfólia im však často nedáva príliš veľké možnosti ísť do nových úverových obchodov. Preto sa snažia udržať aspoň súčasný stav a starajú sa len o existujúce finančné toky.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí podnikatelia možno očakávali, že ozdravenie bankového sektora sa okamžite odrazí v úverovom boome. Prepojenie reštrukturalizácie bánk a obnovenie výraznejšieho poskytovania úverov však nie sú priame. Ozdravenie malo banky hlavne pripraviť na predaj, výraznejší rast úverových obchodov sa dá očakávať až neskôr. Určitú úlohu pri tom môže zohrať aj to, že nový majiteľ si chce získať úplný obraz o úverovom portfóliu.

Okrem toho banky chcú poskytovať hlavne kratšie úvery, čo zodpovedá štruktúre vkladov. Podnikom však takáto forma nie vždy musí vyhovovať, lebo v krátkom čase nie sú schopné investovať požičané peniaze tak, aby im stihli zarobiť na splatenie úveru a úrokov.

Rozbehnutie financovania podnikov brzdia aj prísne podmienky bánk. Jedným z najdôležitejších kritérií pri posudzovaní je kvalita zábezpeky. Začínajúca firma s dobrým podnikateľským plánom však často nemá ešte nič, čím by mohla ručiť. Projektové financovanie, keď banky posudzujú hlavne kvalitu projektu a pravdepodobnosť jeho úspechu, je však ešte len v plienkach.

SkryťVypnúť reklamu

Netransparentnosť sa nevypláca

Aj podniky majú svoj podiel viny na tom, že im nikto nechce požičať. Ich doterajšie pokusy zatĺkať zisk sa mnohým vypomstili v tom, že banky im nie sú ochotné požičať. Úver by sa totiž mal splácať zo zisku, a keď podnik žiadny zisk nevykazuje, nemá ho z čoho splatiť. A len ťažko sa dá obhájiť dobrá finančná situácia podniku, ktorého hospodárenie je už niekoľko rokov v červených číslach.

Len málo slovenských firiem vykazuje hospodárske výsledky štandardne, väčšina sa v úsilí zaplatiť čo najnižšie dane pokúša svoj zisk minimalizovať. „Transparentnosť podnikov sa pomaly štandardizuje,“ tvrdí však Ódor. Dokazuje to aj skutočnosť, že ziskovosť slovenských firiem v poslednom období rastie.

Banky sa okrem toho sťažujú aj na to, že projekty predložené žiadateľmi o úver sú často nekvalitné. Obsahujú nepresné prepočty, firmy nemajú majetok, ktorý by banka akceptovala ako záruku za úver. „Dá sa však povedať, že situácia je všeobecne priaznivejšia aj vzhľadom na stúpajúcu kvalitu úverových projektov,“ povedal riaditeľ odboru firemného financovania Tatra banky Marcel Kaščák. Okrem toho sa situácia vo financovaní pozitívne zmenila aj vďaka tomu, že samotné podniky sa správajú korektnejšie, profesionálnejšie a dodržiavajú svoje záväzky, dodal Kaščák.

SkryťVypnúť reklamu

Banky sa musia o klientov biť

Boj bánk o tých zopár kvalitných klientov, ktorí na Slovensku sú, vedie k tomu, že ceny úverov klesajú. Priemerná úroková sadzba z čerpaných úverov sa v súčasnosti pohybuje pod desiatimi percentami, čo znamená, že prirážka, ktorú si banka za požičanie peňazí pripočíta, nie je príliš vysoká. Na druhej strane však podľa analytikov nízke sadzby naznačujú, že úvery sú poskytované hlavne dobrým podnikom. „V štatistikách chýbajú vyššie sadzby pre menšie firmy,“ povedal Ódor.

„Súťaženie medzi bankami sa prejavuje najmä šírkou ponuky a alternatív, ktorú sú banky pripravené predložiť,“ tvrdí Kaščák. Banky sa snažia skrátiť proces rozhodovania o poskytnutí úveru a ponúknuť komplexné riešenia financovania podnikateľských činností a zámerov, dodal Norbet Lazar zo Všeobecnej úverovej banky. Musia aktívne vyhľadávať klientov, pričom dobre fungujúci podnik, ktorý si možno ani nepotrebuje požičať, si môže vyberať z viacerých ponúk od niekoľkých bánk. Firmy, ktoré sú odkázané na úvery, sú pre banky príliš rizikové, a preto majú ešte stále problémy dostať sa k peniazom.

SkryťVypnúť reklamu

Veľká konkurencia na poli veľkých a bonitných firiem však banky núti, aby vyhľadávali aj iné oblasti, ktorým sa doteraz venovali menej. Banky sa obracajú aj na menšie segmenty, ktoré boli pre ne zatiaľ nezaujímavé alebo príliš rizikové.

GABRIEL KÁDASI

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 687
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 679
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 741
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 707
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 695
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 264
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 226
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 306
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu