BRATISLAVA – Na Slovensku mnohí ľudia zostanú radšej nezamestnaní, akoby mali za prácou cestovať. Napríklad strojárska firma z Tisovca predvlani ponúkla zamestnanie 30 ľuďom z Rimavskej Soboty. V okrese s najvyššou nezamestnanosťou záujem o prácu prejavili len traja – lebo z Rimavskej Soboty do Tisovca je 38 kilometrov a nezamestnaní odmietali za prácou dochádzať.
Na Kysuciach, Záhorí, čiastočne aj na severe východného Slovenska je situácia iná. Sú tam typickí pracovní migranti, ktorí denne cestujú do práce a z nej aj tri hodiny.
Presná štatistika, koľko ľudí denne cestuje do zamestnania, neexistuje. Odhadom dochádza do práce mimo svojho okresu každý deň 10–15 percent zamestnancov.
Štúdia Svetovej banky hovorí, že situácia na Slovensku mobilite pracovnej sily nepraje – doprava je drahá a presťahovať sa kvôli práci z jedného mesta do druhého, to u nás takmer neexistuje. Byty sú veľmi drahé.
V zahraničí je cestovanie za prácou bežné. V USA sa veľa ľudí sťahuje z mesta na vidiek a do práce denne cestujú hodiny. Cestovanie je však pomerne lacné a zárobky dobré. Problémom nie je ani sťahovanie sa za prácou z mesta do mesta či zo štátu do štátu – bytov je dosť.
Sťahovanie nie je ničím výnimočným ani v Európe a cestovanie je tam ešte častejšie. Podľa Výskumného úradu práce v súčasnosti na svete pracuje viac ako 40 miliónov migrujúcich pracovníkov.
Viac v dnešnej TÉMEAutor: rf