BRATISLAVA – Ak chce byť naša legislatíva plne v súlade s európskou, potrebujeme len v daňovej oblasti prijať spolu 151 smerníc, nariadení, rozhodnutí a iných právnych predpisov. Dnes ich máme prijatých 52. V oblasti rybárstva z 284 predpisov Slovensko prebralo zatiaľ len 19. V prijímaní európskej legislatívy meškáme – a únia na to pravidelne upozorňuje. Na urýchlenie tohto procesu by sa preto od 1. decembra mali posilniť právomoci vlády.
V praxi to bude znamenať, že na zapracovanie európskeho predpisu do nášho právneho poriadku bude v niektorých prípadoch stačiť vydať vládne nariadenie, a nebude treba čakať, kým sa zákonom schváli v parlamente.
Podľa právnikov je takýto postup v súlade so slovenským právnym poriadkom. Umožňuje ho novelizovaná Ústava SR.
„Počítali sme s možnosťou, že vláda bude môcť vydávať aproximačné nariadenia, už pri novele ústavy,“ povedal poslanec a právnik Peter Kresák. Oblasti, v ktorých bude môcť vláda nariadenia vydávať, však musí určiť zákon. „Zákon musí stanoviť, čo sa bude môcť upravovať nariadeniami a čo zákonmi. Táto časť by nemala byť príliš široká, ale ani príliš úzka,“ povedal Kresák.
Vláda v návrhu zákona stanovila svoje právomoci pomerne široko. Navrhuje, aby mala právo vydávať nariadenia v 13 oblastiach – colné a bankové právo, vedenie účtov a daní obchodných spoločností, duševné vlastníctvo, ochrana pracovníkov, finančné služby, pravidlá hospodárskej súťaže, ochrana zdravia a spotrebiteľa, technické predpisy, využitie jadrovej energie, doprava a životné prostredie. Malo by ísť najmä o rôzne technické normy a smernice. Objavujú sa preto námietky, že v rukách vlády sa sústredia právomoci, ktoré by v parlamentnej demokracii mali patriť len parlamentu. Poslanec HZDS Vojtech Tkáč návrh zákona kritizuje. „Absolútne vyraďuje parlament z integračného procesu a rozhodovaciu moc sústreďuje v rukách vlády,“ povedal.
Vydávanie aproximačných nariadení priamo vládou vítajú legislatívci, ktorí majú na starosti prípravu nových zákonov. „Predpokladáme, že to bude urýchlenie. Škoda, že to nebolo možné skôr,“ hovorí Božena Gašparíková, riaditeľka legislatívneho odboru ministerstva životného prostredia. Práve v oblasti životného prostredia je množstvo nových noriem technického charakteru, ktoré Slovensko potrebuje prebrať.
(mar, sita)