BRATISLAVA - Parlamentný výbor pre hospodárstvo, privatizáciu a podnikanie včera uzavrel diskusiu o návrhu zákona o poštových službách. Poslanci by tak už dnes mohli o zákone hlasovať. Celý rad firiem, ktorých sa nový zákon dotýka, však považuje zákon v navrhovanom znení za škandalóznu snahu o upevnenie monopolu Slovenskej pošty. Výhrady má aj nezávislá autorita - Protimonopolný úrad. Pôvodným zámerom mala pritom byť liberalizácia trhu.
Zákon by ustanovil monopol pošty na najlukratívnejšej časti trhu. To je v súlade s európskymi normami, pretože národné pošty majú povinnosť doručovať zásielky do každej i tej najmenšej dedinky. Táto povinnosť sa nazýva univerzálna služba. Poštám preto vznikajú vysoké náklady, prípadne aj straty. Tie má kompenzovať práve monopol. V súlade s európskou legislatívou však už nie je navrhovaný hmotnostný limit jeden kilogram, do ktorého má Slovenská pošta monopol získať. V krajinách Európskej únie je monopol povolený len do 350 gramov, pracuje sa pritom už na novej smernici, ktorá limit zníži pod 200 gramov.
„Prostredníctvom návrhu zákona, ktorým sa stanovuje vrchná hranica hmotnosti 1000 gramov, dochádza nie k liberalizácii trhu poštových služieb, ale naopak k posilneniu monopolného postavenia Slovenskej pošty a jej exkluzivity nad rámec prijateľný tak z pohľadu ochrany a podpory hospodárskej súťaže, ako i z pohľadu EÚ,“ píše sa v liste Protimonopolného úradu predsedovi výboru pre hospodárstvo, privatizáciu a podnikanie Jaroslavovi Volfovi.
V Európe tiež neplatí, aby sa na prípadné straty pošty skladali ostatné firmy pôsobiace na trhu, ktoré neposkytujú poštové služby. Túto povinnosť majú iba ďalší poskytovatelia univerzálnej služby. Na Slovensku však takéto firmy okrem pošty nepôsobia. „Nepresné definície môžu spôsobiť, že aj naša činnosť bude spadať pod poštový zákon, a preto budeme musieť pošte aj prispievať kompenzačnými poplatkami,“ obávajú sa expresné firmy, zasielatelia, kuriérske služby, leteckí prepravcovia, železnice a špedičné firmy. Aj podľa Protimonopolného úradu umožňuje navrhovaná právna úprava pod pojem poštovej služby zahrnúť aj služby poskytované týmito firmami. Tie však podľa úradu pôsobia na inom trhu a ich činnosť je už regulovaná inými normami.
Podľa stanoviska Slovenskej pošty, ktoré jej hovorkyňa poskytla agentúre TASR, neznamená nový zákon posilnenie monopolu pošty, pretože ide iba o ponechanie doterajšej úpravy. Kompenzácie sa budú podľa pošty dotýkať iba firiem poskytujúcich univerzálnu službu.
TOMÁŠ KURTANSKÝ