Na zozname viac ako 480 emitentov sa pôvodne objavili aj mená veľkých a známych firiem. Povôdne medzi nimi figurovala aj Tatra banka alebo V-Invest. Tie však promptne dodali požadované informácie a burza ich opäť zaradila medzi obchodovateľné tituly. „Po rozhodnutí o pozastavení obchodovania hneď zareagovalo päť spoločností, takže obchodovanie s týmito titulmi sme hneď obnovili,“ povedala denníku SME zástupkyňa generálnej riaditeľky Burzy cenných papierov v Bratislave Barbora Lazarová. Hoci neplnenie zákonom predpísaných informačných povinností akciových spoločností nie je na slovenskom kapitálovom trhu neobvyklé, prvýkrát v histórii burza pristúpila k takémuto kroku. „Prikazuje to nový zákon o burze cenných papierov. V pravidlách burzy je stanovené, že pokiaľ si emitenti svoju povinnosť nesplnia, pristúpime k takémuto kroku,“ vysvetlila Lazarová. Podľa pravidiel burzy tak má teraz 483 podnikov tri mesiace na to, aby dodali požadované informácie. „Ak tak neurobia, budú z obchodovania vylúčené úplne,“ dodala.
Rozhodnutie burzy pravdepodobne „preriedi“ počet titulov, s ktorými bolo možné na burzovom parkete obchodovať.V zozname podnikov, ktoré bratislavská burza zverejnila na svojej internetovej stránke, je niekoľko emitentov, ktorí sú už v súčasnosti v likvidácii. Zoznam obsahuje približne dve desiatky investičných fondov, ale aj renomované firmy - brokerský dom Slávia Capital, nitriansku Plastiku, trenčiansky Old Herold Ferm, Podnik výpočtovej techniky či Severoslovenské celulózky a papierne.
Rozhodnutie burzy nemá vplyv na možnosť obchodovať s akciami na mimoburzovom trhu s cennými papiermi RM-Systém Slovakia, ktorý stále čaká na pridelenie licencie burzy. Po získaní licencie však bude musieť pristúpiť k takémuto kroku aj RM-Systém.
MICHAL NALEVANKO