
Nový zákon o bankách znemožní bankám obchodovať s akciami. Komerčné banky sú pritom rozhodujúcimi akcionármi bratislavskej Burzy cenných papierov.
ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA - Nový zákon o bankách, ktorý parlament schválil začiatkom tohto mesiaca, môže z bánk urobiť len štatistov pri obchodovaní na kapitálovom trhu. Nová právna norma totiž od začiatku budúceho roka neumožní bankám obchodovať s akciami a ďalšími cennými papiermi majetkového charakteru.
Podľa zákona, ktorého návrh do parlamentu predložila vláda ešte na jar tohto roku, nesmú banky a pobočky zahraničných bánk vykonávať iné podnikateľské činnosti ako bankové. Tie zákon vymenúva v samostatnom paragrafe. V oblasti obchodov s cennými papiermi sa medzi nimi nachádza investovanie do cenných papierov na vlastný účet banky a obchodovanie na vlastný účet alebo účet klienta s finančnými nástrojmi kapitálového trhu. Pod „investovaním na vlastný účet“ zákon rozumie nadobudnutie akcií a iných majetkových cenných papierov s cieľom získania vplyvu na činnosť obchodnej spoločnosti najmenej na jeden rok alebo nákup dlhopisov a ich držanie až do splatnosti. „Problémom je nevhodné vymedzenie finančných nástrojov kapitálového trhu. Tie sú v zákone definované ako verejne obchodovateľné cenné papiere s lehotou splatnosti nad jeden rok. Lehota splatnosti je zásadne spojená len dlhovými cennými papiermi, akými sú dlhopisy alebo zmenky. Pri majetkových cenných papieroch splatnosť neprichádza do úvahy. Dôsledkom bude stav, že banky nebudú môcť obchodovať s akciami,“ povedal denníku SME Michal Horváth, poradca Asociácie obchodníkov s cennými papiermi.
Uvedené obmedzenie sa pritom podľa neho nebude týkať len obchodovania bánk na vlastný účet, ale zákon takto úplne vylúči obstarávanie obchodov s domácimi a zahraničnými akciami pre klientov bánk. „To môže výrazne skomplikovať činnosť bánk v oblasti investičného bankovníctva,“ varuje Horváth. Pokiaľ nedôjde k skorej novelizácii zákona, môže nová právna norma podľa neho predstavovať „posledný klinec do rakvy akciového trhu na Slovensku.“ „Otázne je, či ide o zámer alebo len lapsus ministerských úradníkov,“ zdôraznil.
MICHAL NALEVANKO