ISLAMABAD - Deň potom, ako dve americké bomby zasiahli sklad Medzinárodného Červeného kríža (MVČK) v Kábule, vyzvala skupina humanitárnych organizácií Spojené štáty, aby dočasne zastavili bombardovanie Afganistanu. Tvrdia, že státisícom Afgancov hrozí humanitárna kríza a na to, aby prežili je nutné doručiť do krajiny pomoc ešte pred príchodom zimy. To sa však podľa nich nedá, keď zo vzduchu padajú bomby.
„Vyzývame všetky zúčastnené strany konfliktu vrátane Talibanu, Severnej aliancie a koalície vedenej Spojenými štátmi a Britániou, aby na čas zastavili vojenské akcie a umožnili v bezpečí a potrebnom množstve doručiť jedlo, aby ľudia mohli prežiť zimu,“ povedal predstaviteľ britskej organizácie Oxfam International Nick Roseveare.
Výzvu okrem Oxfamu iniciovali predstavitelia Christian Aid, Action Aid a Islamic Relief. Podľa nich ide o čas. Najmenej dva milióny ľudí potrebujú ešte pred tým ako napadne sneh potraviny.
Britský minister zahraničia Jack Straw výzvu odmietol. „Nemôžeme rokovať o vojenskej taktike s humanitárnymi organizáciami.“ Pripomenul však, že najväčšie problémy humanitárcom spôsobil Taliban, keď im dlhodobo znemožňoval pracovať v Afganistane.
Včera zabavil Taliban dva sklady OSN plné pšenice, povedala riaditeľka Svetového potravinového programu OSN Catherine Bertini. Približne 7000 ton pšenice, ktoré Taliban zabavil, predstavuje viac ako polovicu pomoci OSN v krajine.
V Kábule sa medzitým afganskí zamestnanci MVČK snažili zachrániť zvyšky zo skladov, ktoré zničili bomby. Najmenej 35 percent potravín a humanitárneho materiálu bolo zničených, tvrdia svedkovia. Jeden zamestnanec MVČK bol ľahko zranený.
Všetky humanitárne organizácie stiahli z Afganistanu svoj personál. Taliban povedal, že im v čase amerických útokov nevie zaručiť bezpečnosť. Väčšina z nich však neprestala. Pracovali s pomocou afganských zamestnancov.
„Po bombardovaní skladu MVČK je jasné, že nemôžeme v potrebnom bezpečí dostať k hladným Afgancom jedlo,“ povedal denníku The Washington Post prezident Oxfam America Raymond Offenheiser. „Dostali sme sa do bodu, že už nemôžeme v Afganistane robiť našu prácu. Nemáme tam zásoby potravín, hranice sú zatvorené, nemôžeme komunikovať s našimi ľuďmi a čas beží.“
Humanitárnu pomoc si za jeden z cieľov operácie zvolil aj prezident George Bush. Americké lietadlá tak okrem bômb zhadzujú aj balíčky s potravinami. OSN predpokladá, že počas zimy bude potravinovú pomoc potrebovať 7,5 milióna Afgancov. Humanitárne organizácie preto hovoria, že amerických 275 000 balíčkov je v najlepšom prípade len gestom a v najhoršom zdrojom nedôvery. (reuters, kos)