
Vojaci protitalibanskej afganskej opozície tvrdia, že majú kľúčové mesto Mazáre-i Šaríf na dostrel.
FOTO - REUTERS
S narastajúcou intenzitou vzdušných útokov na pozemné ciele Talibanu a teroristické základne Al-Kaídy v Afganistane sa analytici pýtajú, akú vojenskú úlohu zohráva opozičná tzv. Severná aliancia. Ešte väčšou neznámou bude postavenie protitalibanského etnicky zmiešaného zlepenca po odstránení tvrdého krídla Talibanu. Kľúčové sú vzťahy vojenských bossov Severnej aliancie so Spojenými štátmi, Ruskom, Iránom, Čínou, Pakistanom i s Indiou, ktorá opozičné zoskupenie tiež vojensky podporuje.
Z tejto palety štátov ako jediný nesúhlasil s významnejšou úlohou Severnej aliancie v posttalibanskom období Pakistan. Návšteva amerického ministra zahraničných vecí Colina Powella v Islamabade však priniesla afganským opozičným lídrom možnosť účasti v budúcej vláde.
Pakistan už súhlasí
V politike Strednej Ázie odjakživa platilo „niečo za niečo“. Powell ako prvý americký predstaviteľ naznačil, že prijme umiernený Taliban v budúcej vláde. Začal tak rozlišovať medzi „dobrým“ a „zlým“ Talibanom. Mušaráf zase zmiernil svoju rétoriku, pretože pred návštevou Powella neprestajne opakoval, že Severná aliancia nemá v budúcej posttalibanskej vláde čo hľadať.
Pakistan tradične podporoval Paštunov, etnickú väčšinu v Afganistane. Ale časy sa zmenili. „Bývalý kráľ Zahír šáh (Paštun), umiernení lídri Talibanu (Paštuni) a časti Severnej aliancie či starí kmeňoví vodcovia (teda aj Tadžici, Chazari, Uzbeci, a ďalší)… Všetci môžu v budúcej vláde zohrať dôležitú úlohu,“ vyhlásil Mušaráf. USA zase prostredníctvom Powella ujasnili nikdy presne nedefinovaný vzťah s afganskou opozíciou. Rátajú s ňou, ale možno až skoré dobytie druhého najväčšieho afganského mesta Mazáre-i Šaríf Severnou alianciou ozrejmí, do akej miery s ňou USA v budúcnosti počítajú.
Bitka o Mazáre-i Šaríf
Americké nálety pomohli opozičným silám podľa všetkého pri dobývaní tohto prevažne Uzbekmi obývaného strategicky kľúčového mesta na severe krajiny. Aliancia tvrdí, že je už „na dostrel“ od predmestí. Americké vojenské zdroje podľa Reuters uviedli, že Mazáre-i Šaríf by mohlo padnúť v priebehu niekoľkých dní. Dobytie by okrem silného psychologického impulzu skonsolidovalo postavenie opozičných síl a otvorilo cestu pre pozemný útok z Uzbekistanu.
Vojaci Severnej aliancie by sa dostali pred dve možnosti: postúpiť do provincie Gór, kde na nich čakajú jednotky Ismaila Chána, jediného známejšieho Paštuna, ktorý otvorene bojuje proti Talibanu - čím by Severná aliancia dostala plnohodnotnú nálepku „afganská“. Druhú možnosť by mohlo predstavovať lákavé ťaženie po vyasfaltovanej ceste na Kábul. Velitelia Severnej aliancie už údajne podľa AFP dostali rozkaz, aby boli pripravení zaútočiť na afganskú metropolu. Povzbudili ich slová amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda, ktorý oznámil, že americké lietadlá začnú bombardovať postavenia Talibanu medzi Panžšírskym údolím ovládaným opozíciou a Kábulom.
Vojenskí analytici hovoria, že dobytie Mazáre-i Šaríf bude rozhodujúcim momentom pre začiatok pozemných operácií jednotiek USA.