
Vojak Talibanu stojí pri hroboch obetí amerických náletov v dedine Karam, ležiacej asi 50 kilometrov západne od Džalalabadu. Taliban povolil skupine zahraničných novinárov vstup do krajiny, aby im ukázal škody, ktoré spôsobilo bombardovanie. FOTO - TASR/AP
Rozpadáva sa fanatický režim Talibanu? Posledné dni naznačujú, že by sa tak mohlo stať. Taliban prehráva na všetkých frontoch. Afganské vedenie stratilo vzdušný priestor prakticky vzápätí po začatí útokov. Opozičná Severná aliancia hlási, že stojí pred strategicky dôležitým mestom Mazáre-i Šaríf. Dôležité je, že vzniká front aj vnútri Talibanu - na pohľad monolitné hnutie sa začína postupne drobiť.
Tajné rokovania
Pozornosť priťahujú záhadné cesty ministra zahraničných vecí Wakila Ahmeda Mutavakkila, ktorý podľa niektorých zdrojov začína konať na vlastnú päsť. Včerajší mobilizačný prejav duchovného vodcu Talibanu mullu Muhammada Umara naznačuje, že v hnutí treba posilniť disciplínu a vieru v konečné víťazstvo.
Mutavakkil podľa správ denníka The Guardian v pondelok ponúkol v pakistanskom Islamabade vydanie Usámu bin Ládina do tretej krajiny bez predloženia dôkazov o jeho zapojení do bombových atentátov v USA. Spojené štáty tento návrh odmietli.
Mutavakkil je považovaný za umierneného predstaviteľa Talibanu. Na tajnom stretnutí so zástupcami CIA a pakistanskej spravodajskej služby ho Američania údajne predovšetkým presviedčali, že v Talibane treba spojiť umiernenejšie sily a zmeniť smerovanie režimu. Zaujímavé je, že talibanský minister bol v Islamabade v čase, keď tam bol aj americký minister zahraničných vecí Colin Powell. Taliban oficiálne cestu svojho ministra poprel.
Powell v Pakistane rokoval o budúcej novej vláde v Afganistane. Oficiálne vyhlásenie prezidenta Parvíza Mušaráfa, že s umiernenými talibmi vo vláde treba počítať a počúvať ich, hovorí za všetko. Rovnako aj Powellove slová: „Keď odstránime tento režim, môžeme v ňom nájsť ľudí, ktorí sa budú podieľať na vzniku nového Afganistanu.“ Umiernení v Talibane dostali návnadu. Na to, aby ju prijali, však musí dozrieť čas - definitívna prehra Talibanu ešte nehrozí.
Ministrova dezercia?
Vnútorný rozvrat Talibanu by protiteroristickej koalícii zadržanie bin Ládina zjednodušil. Otázne je, či by Taliban bol schopný priamo zabezpečiť jeho vydanie, hoci aj nie priamo USA, ale do tretej krajiny.
„Tvrdé jadro sa narušiť nedá,“ povedal pre The Washington Post pakistanský expert Ahmed Rašíd. „Potenciálnych odpadlíkov treba hľadať medzi tými, ktorí sa k Talibanu pridali na poslednú chvíľu v čase jeho víťazného ťaženia. Medzi tými, ktorí nie sú až tak nábožensky sfanatizovaní a kmeňovými náčelníkmi z hraničných oblastí,“ tvrdí. Pakistanská tajná služba sa údajne v posledných dňoch zamerala práve na takýchto ľudí.
Najviac neoverených správ je o kolaborácii či dokonca dezercii ministra zahraničných vecí Mutavakkila. Podľa Kábulu ide o spravodajské hry pakistanskej tajnej služby. Podľa iných minister opustil Afganistan a kontaktoval zástupcu afganského exilového kráľa Muhammada Záhira šáha. „V tejto chvíli je všetko trochu zmätené. Isté je, že už nie je v Afganistane,“ povedal pre Reuters kráľov spolupracovník Hamid Sididž.
Svár pre bin Ládina
Svár môže v Talibane zasiať aj bin Ládin. Nie všetci sú presvedčení, že je správne poskytovať mu úkryt, keď za to musí trpieť celý Afganistan. Objavujú sa správy, že obyčajným Afgancom, ale aj talibanskej polícii začína prekážať veľký vplyv arabských bojovníkov a najmilitantnejších islamských radikálov, ktorí v Afganistane bojujú vo svojej svätej vojne.
„Počasie sa mení, situácia na frontoch sa mení, aj politika sa mení. Je dosť dôvodov veriť, že sa zmení aj Taliban,“ uzavrel pre The Washington Post príslušník afganskej opozície v Péšavare.